Tether (USDT) Kaç TL?

Tether ilk olarak üreticisi Tether şirketi tarafından 1 Amerikan Doları’na sabitlenerek blockchain tabanlı kripto birimidir. Piyasa üzerinde USDT sembolü ile tanınmaktadır. Aynı zamanda USD Tether imiyle de anılmaktadır. Değerinin kendi içerisinde sabitlenmesinden ötürü de stabil olarak kalan para birimleri içerisinde yer almaktadır.

2014 yılında Realcoin adıyla ortaya çıkmıştır. Daha sonra 2015 yılında ise yeniden markalanmaya başlamış ve Tether adını almıştır. Kripto para dünyasında bazı büyük problemleri çözmüştür. Bu sayede de milyarlarca dolarlık piyasa değerine de ulaşmayı kısa sürede başarmış bir para birimidir. Stabil kripto para birimi olarak adlandırılan ve aynı zamanda dolar, Euro gibi de para birimleriyle takas halinde kullanılabilmektedir. Banka hesabınız üzerinden dijitalleştirerek herhangi bir kullanıcıya da kolay bir şekilde transfer işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Stabil para birimlerini kullanarak alım satım platformlarında yüksek volatilite gibi olumsuzluklardan korunabilme imkanı sağlar. Özellikle de günümüzde stabil para birimleri üzerinden ilerleyenler için tether en popüler olan coinler arasında yer almaktadır.

Stabilite, şeffaflık ve düşük işlem ilkesine bağlı olarak yola çıkmıştır. Aynı zamanda kripto para birimleri arasında da önemli bir köprü görevindedir. Piyasa hacmi incelendiğinde en büyük kripto para birimlerinden olan Bitcoin ile gerçekleştirilen ticari işlemlerin %80’de Tether ile gerçekleştirilmektedir. Bu da USDT’nin ne kadar popüler olduğunun bir kanıtıdır demek doğru olacaktır.

Tether hakkında söylenebilecek bir diğer detay ise kripto para üzerinden gerçekleştirilen işlemler çevrimiçi ödemeler kapsamında da oldukça kolaylık sağlar. Pek çok işletmenin de yüksek fiyat dalgalanmalarından kaynaklı olarak bitcoin de dahil olmak üzere birçok kripto para birimine mesafeli olduğunu görmek mümkündür. Ancak Tether sabit ve yüksek hacimli olmasıyla birlikte şirketlerinde yaklaşımları olumlu olarak etkilemektedir.

Tether Kullanımının Avantajları

Tether (USDT) para birimi reel para birimi destekli olarak çalışmaktadır. ABD dolarına bağlı olarak ilerler. Fiyatı da bu anlamda sabittir. Karşılığında ise şirket kasasından dolar bazında karşılığı bulunmamaktadır. Reel para biriminin oldukça düşük masraflar ile transfer edilebilmesi özelliği en önemli faktörlerden biridir. Bitcoin blockchain ağında ayrılma olan Omni Layer ile destekleniyorken Omni Layer blockchain ağının istenileni karşılayamaması sebebiyle ERC-20 sistemine geçiş yapmıştır. Kısacası Tether sizlere kripto para borsaları üzerinden dolar bazından işlem yapma imkanı sağlar.

Tether Çalışma Şekli

Gündelik işlemlerinizde, ticaretlerinizde kullanım olarak Tether vazgeçilmez kripto para birimlerinden biri haline gelmiştir. Hong Kong merkezli olan Tether Limited şirketi dolaşım içerisindeki USDT miktarı kadar USD’ye sahip olduğu düşünülüyor. Kısacası şirket güvenilir bir üçüncü taraf görevinde olduğunu söylemek mümkündür.

Tether daha önce de söylediğimiz üzere Omni protokolüne bağlı olarak üretilmiştir. Daha sonrasında Bitcoin blok zincirine sabitlenmiştir. Burada da birçok dijital varlık, para birimi için kullanılan çok farklı yönlerle bir platform olan Omni Bitcoin altyapısı içerisinde bir katman olarak sizlere karşılık verir. Tabiki Bitcoin blockchain sistemi incelendiğinde işlem ücreti, işlem süresi Tether’a göre karşılanmamaktadır. USDT’yi Ethereum, Tron, EOS ve diğer blokzincirler dağıtmaya başlamıştır.

Tether Saklama Yolları

Tether daha öncede söylediğimiz üzere birden fazla blockchain zinciri üzerinden ilerleme gösteriyor. Bu nedenle de saklamak istediğiniz Tether’in hangi blockchain üzerinde kullanıldığını bilmeniz gerekir. Omni protokolü kapsamında işlem yapmak için Omni ağına bağlı olan cüzdanların kullanılması gerekir. Eğer Omni blokzincirine tam olarak senkronize etmek isterseniz de bilgisayarınıza Omni Wallet uygulamasından işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ethereum blokzinciri üzerinde oluşturulan ERC20 tabanlı tether kullanımı da mevcuttur. Kısacası birçok açıdan sizlere kullanım sağlar.