Temiz Hava Hakkı Platformu KARA RAPOR 2021’i açıklıyor

0

Temiz Hava Hakkı Platformu, Türkiye’deki hava kirliliğini ve insan sağlığı üzerindeki etkilerini inceleyen ‘Kara Rapor’u online bir lansmanla açıklıyor.

 

Doğa koruma ve sağlık alanında çalışan 16 sivil toplum kuruluşunun temsil edildiği Temiz Hava Hakkı Platformu, Türkiye’nin 2016-2020 yılları arasındaki beş yıllık hava kalitesini mercek altına alıyor.

 

Bu yıl raporda ilk kez yangınlar, kuraklık ve iklim değişikliği ile hava kirliliği arasındaki ilişkiye dair analizler açıklanacak. Çalışmada ayrıca hava kirliliğinin genel sağlık üzerindeki etkilerinin yanı sıra COVID-19 ve genlerle ilişkisi detaylı olarak ele alınıyor.

Temiz Hava Hakkı Platformu Koordinatörü Buket Atlı’nın raporu sunmasının ardından Halk Sağlığı Uzmanları Derneği temsilcisi Dr. Melike Yavuz ve Türk Nöroloji Derneği temsilcisi Doç. Dr. Semih Ayta konuya ilişkin görüşlerini paylaşacak.

Temiz Hava Hakkı Platformu Hakkında:

Temiz Hava Hakkı Platformu, doğa koruma ve sağlık alanında çalışan 16 sivil toplum kuruluşunun bir araya gelmesiyle 2015 yılında çalışmalarına başlamıştır. Platformun amacı, öncelikle kömürlü termik santraller olmak üzere; çevresel kirleticilere bağlı olarak ortaya çıkan hava kirliliğinin azaltılması, halk sağlığının korunması ve temiz hava hakkının savunulması için çalışmalar yapmaktır.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments