Ripple’ın Ortağı 28.6 Milyon XRP Sattı! Ripple Fiyatı ise Durgun

0

Ripple’ın kurucu ortağı Jed McCaleb, 25 gün boyunca satışlarını durdurduktan sonra, 28.6 milyon XRP tokeni sattı. Ripple fiyatı ise durgun ilerliyor.

McCaleb’in 2011’de Ripple üzerinde çalışmaya başladığı ve 2013’te piyasaya sürüldüğünde kurucu ekibinin bir parçası olduğu söyleniyor. 2014’te Stellar (XLM) üzerinde çalışmak için firmadan ayrılırken, kendisine 8 milyar XRP jetonu verildi. OpenCoin’i geliştirme ve kurmadaki rolü, daha sonra Ripple olarak yeniden markalandı.

Girişimci fonlarını sabit bir programa göre aldı ve XRP yatırımcıları, destekçileri için bir forum olan XRP Talk aracılığıyla, fonlarının bir kısmını Give gibi hayır kurumlarına zaten bağışladığı için aldığı fonları satmayı planladığını açıkça belirtti.

O zamandan beri periyodik olarak XRP satıyor. 28.6 milyon XRP satışını ise, araştırmacı Leonidas Hadjiloizou tarafından fark edildi.

Ripple fiyatı neden durgun?

25 günlük duraklama, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) Ripple ve diğer kurucu ortakları Brad Garlinghouse ve Chris Larsen’e karşı açtığı davayla ilgili olabilir.

Hadjiloizou, Jed’in geçmişte satmak için bağışladığı bir hayır kurumuna izin vermek için XRP satışlarını durdurduğunu belirtti. “Satışa neden devam ettiğini bilmenin hiçbir yolu olduğunu düşünmüyorum” diye ekledi. Spekülasyon yaparak, “avukatlarından bazı tavsiyeler veya milyonlarca başka nedenle bekleyebilirdi” dedi.

Dava, XRP’nin fiyatının Bitstamp, Coinbase, Binance.US, Bittrex ve diğerleri de dahil olmak üzere büyük kripto para birimi borsalarından çok sayıda elden çıkarma duyurusunda %50’nin üzerinde düştüğünü gördü. Varlık yöneticileri, piyasa yapıcılar, cüzdanlar ve aracılar da kısa süre sonra XRP’yi desteklemeyi bıraktı.

Bunun da ötesinde, Aralık ayı başlarında Flare ağının Spark (FLR) token airdropu sayesinde fiyat yükseldi. Veriler, dava söylentileri dolaşmaya başladığında, XRP’nin iyileşmeden önce yaklaşık 0,60 dolardan 0,18 dolara düştüğünü gösteriyor.

An itibariyle ise XRP 0,306 dolardan işlem görüyor. Altcoinler biraz yükselişte, belki de altcoin sezonu geliyor olabilir!

.

SEC’in açtığı davada son durum ne?

Görünüşe göre XRP’nin fiyatı, SEC’in Ripple aleyhindeki davasıyla ilgili herhangi bir haberde iyileşmedi,  CryptoGlobe‘un bildirdiği gibi, 39.000’den fazla XRP destekçisi, Amerika Birleşik Devletleri hükümetinden XRP’yi bir dilekçe ile para birimi olarak tanımasını istedi.

Dilekçe, görünüşe göre federal hükümetten XRP’yi bir para birimi olarak değerlendirmesini isteyerek SEC’in iddiasına karşı çıkmaya çalışıyor. Dahası, çeşitli ticaret platformları önleyici bir hareket olarak XRP’yi listeden çıkarırken, kripto borsası Uphold, dava çözülene kadar XRP’yi listede tutacağını doğruladı.

Ayrıca, SEC’in amacının tüketicileri korumak olduğuna dikkat çekti ve XRP’yi esasen değersiz kılan ve perakende yatırımcılara milyarlarca dolar zarar veren bir kararın bu hedefle örtüşeceğini görmenin zor olduğuna inanıyor.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments