Ripple (XRP) Kaç TL?

Ripple kripto para dünyasında yer alan bir diğer önemli coinlerden biridir. İlk olarak 2012 yılında ortaya çıkış yapmıştır. Hem bir ödeme ağı sistemi hem de kripto para değeridir. Ancak diğer coinlerden biraz farklılık gösteriyor. Diğer coinlerin aksine Ripple merkezi sisteme bağlıdır. Blackchain sistemi üzerinde işlem görüyor. Ancak buna rağmen bütün defterleri bir şirket üzerinden yönetilmektedir. Şu an günümüzdeki güncel fiyatı 10.41 TL’dir. Piyasa değeri ise 490.96 milyar TL olarak biliniyor. (Bu fiyatlar günden güne değişiklik göstermektedir)

Bu coin ile amaç büyük miktarda olan varlık ve para transferlerinin çok daha hızlı, güvenilir ve ucuz bir şekilde gerçekleşmesi hedeflenir. Bu nedenle de blockchain sistemi kullanılarak sizlere buradan hizmet aktarımlarını sunar. Ripple şirketinin CEO’su olan Brad Garlinghouse yürütme işlemlerini yapmaktadır. Aynı zamanda dünyanın birçok yerinde de ofisleri bulunmaktadır.

Ripple para birimi incelendiğinde şu anda kripto para piyasası içerisinde Bitcoin ve Ethereumdan sonra gelen 3. En büyük piyasa değerine sahip olan kripto paralardan biridir. Kurumsal bir merkez içeriğine sahip olması da Riplle kripto para değerinin son derece güvenli olduğunun göstergesidir. Aynı zamanda ödeme sistemleri sağlayıcısı şirketlerin de bankaların tercih ettiği kripto para araçlarından biridir.

Ripple Coinin Avantajları Hakkında

Ripple coin varlık ve transferleri içerisinde blockchain teknolojisine sahiptir. Bunun sayesinde de çok düşük maliyetler ile birlikte müşterilerine kısa sürede uluslararası gönderimler sağlar. Bu anlamda çok fazla kullanıma sahiptir. Aynı zamanda piyasa değeri en yüksek üçüncü kripto para birimi olması ve yüksek işlem hacmine sahip olması da birçok kripto para borsasında yer almasına olanak sağlıyor. Bu da demek oluyor ki herkesin kolay bir şekilde erişebileceği coinlerden biridir.

Bitcoin gibi merkezi olmayan kripto paraların tam tersi şeklinde işleyiş gösteriyor. Yani değerini kar eden bir şirket üzerinden adlandırıyor. Bu da Riplle diğer coinlerden ayıran en önemli özelliklerinden biri yapıyor. Büyük ödeme sistemi sağlamaktadır. Şirketler ve bankalarda da yapmış olduğu anlaşmalar ile günden güne değerini arttıran bir coindir.

Ripple Coin’in Geleceği

Yazının içerisinde de yer verdiğimiz üzere özellikle de uluslararası platformlarda son derece kullanışlıdır. Bu anlamda da adını sıkça görmek mümkündür. Gelecek üzerinde de kullanıcılar tarafından en çok tercih edilen kripto para seçenekleri arasında yer alacaktır. İlkesi ve vizyonu sebebiyle de çok büyük şirketler ve bankalarla birlikte iş birliği gerçekleştiren bir coindir.

Aynı zamanda bazı eleştirilere de açık vermektedir. Özellikle de Ripple şirketi arzı ele alındığında büyük bir kısmını elinde tutuyor. Bu nedenle neredeyse hiçbir şekilde merkezsizlik gütmüyor. Her ay 1 milyar XRP emanet cüzdanı piyasa üzerine sürülüyor. Yani bu da arz ve talebin kontrolsüz bir şekilde yönetiliyor olması anlamına gelir. Hatta birçok kullanıcı tarafından bu coinin hak ettiği noktada olmadığı da söylenmektedir. Bunun sorumlusu olarak da şirket görülmektedir.

Her ne kadar olumlu veya olumsuz dönüşlere sahip olsa da son derece üstün bir teknoloji söz konusudur. Ana akım kullanımı ve merkezilik eleştirileri kapsamında Ripple geniş bir hacme sahiptir.

Ripple Satın Alma İşlemi

Türkiye üzerinde de Türk Lirası ile oldukça kolay bir şekilde Riplle coinlerinden satın alabilirsiniz. İşlem hem çok kolay hem de çok hızlı gerçekleştirilir. Herhangi bir teknik bilgi sahibi olmanıza gerek yoktur. Kullandığınız borsalar üzerinden adımları takip ederek kolay satın alma işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Güvenilir işlem hacmi ile alım satımlarınızı gerçekleştirebilirsiniz.