Polkadot 7 Günde Yüzde Yüz Sıçradı, Ripple ve Litecoin’i geçti!

0

Polkadot nedir? Polkadot, 15 milyar dolarlık piyasa değeri ile şu anda dünyanın en büyük dördüncü kripto para birimi olarak yerini aldı.

Web3 Vakfı tarafından sunulan, merkeziyetsiz bir proje olan Polkadot, DOT tokeninin değerindeki önemli artış nedeniyle 2021’de kripto para piyasasının dikkatini çekti. DOT fiyatı son 7 günde %100’den fazla yükseldi.

Coinmarketcap tarafından toplanan verilere göre Polkadot (DOT) fiyatı 11 Ocak’ta 7,80 dolardan 17 Ocak’ta 18,90 dolara yükseldi. Yazma tarihi itibarıyla Polkadot’un fiyatı 17.50 $ civarında konsolide oluyor.

Polkadot Nedir?

Polkadot ağı, Ethereum’un eski kurucu ortağı ve CTO’su Gavin Wood tarafından kuruldu. Sadece belirteçlerin değil, herhangi bir verinin veya varlık türünün çapraz zincir aktarımını kolaylaştıran açık kaynaklı bir protokoldür.

“Polkadot, kontrolün kullanıcıların olduğu, tamamen merkezi olmayan bir web’i mümkün kılacak. Proje, özel ve konsorsiyum zincirlerini, halka açık ve izinsiz ağları, oracle’ları ve henüz oluşturulacak gelecekteki teknolojileri birbirine bağlamak için inşa edildi. Ağ, bağımsız blok zincirlerinin Polkadot röle zinciri aracılığıyla güvenilir bir şekilde bilgi ve işlem alışverişi yapabildiği bir interneti kolaylaştırıyor, ”

Polkadot neden bu kadar yükseldi?

2021’de, altcoinler artan perakende talebinin ortasında güçlü kazançlar elde etti. Polkadot’a ek olarak, Cardano, Chainlink ve Stellar gibi diğer kripto para varlıkları da son günlerde çift haneli kazançlar kaydetti. Cardano, geçen haftadan bu yana %30’dan fazla yükselirken, Chainlink 22 $ ‘lık rekor seviyeye ulaşmak için yaklaşık% 50 artış gösterdi. Son zamanlarda, son birkaç hafta XRP ve  için zor geçti. XRP, SEC’in Ripple’a karşı eyleminden sonra değerinin% 50’sinden fazlasını kaybetti ve Litecoin, altcoin rallisi sırasında durgun kaldı.

Polkadot’un ekosistemini kullanan şirketlerin sayısında önemli bir artış var. Örneklerden biri, Aralık 2020’de yaklaşık 2 milyon dolarlık tohum turu fonu toplayan sigorta şirketi Tidal Finance’dir (Polkadot blok zinciri üzerine inşa edilmiştir).

 

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments