Polkadot (DOT) Kaç TL?

Polkadot (DOT) kripto para birimi herhangi bir bağlı olduğu merkez yoktur. Aynı zamanda halka açık, özel bir izne gerek olmadan ağları birbirine bağlayan blockchain özelliğine sahiptir. Ayrıca tamamen merkeziyetsiz bir internet zinciri kurmayı da amaçlamaktadır. Polkadot sistemi içerisinde üç temel amaca hizmet eden DOT isimli kripto para birimi söz konusudur. Bu kripto para kendi içerisinde bağımsız işlem gören blockhain ağlarını birbirine bağlar. Bu sayede güvenli bir şekilde de bilgi alışverişi yapılması amaçlanır.

Bu sistem sayesinde dışarıdan gelebilecek herhangi bir olumsuz müdahale durumunda dirençli internet kullanımı ortamı oluşturur. Polkadot sistemi içerisinde birçok avantajın olduğunu da söylemek mümkündür. Palkadot kripto para birimi aslında parçalanmış birçok ağ ile meydana gelmektedir. Paralel olarak kullanılan birçok ağ sayesinde de yapılan işlemlerin yavaşlaması gibi sorunlar yaşanmaz.

Bu ağ üzerinden işlem yapan kullanıcılar kendi ihtiyaçlarına göre yeniden dizayn edebilmektedirler. Yani özelleştirme yetkileri vardır. Tüm internetin bir zincir üzerinden ile birlikte Polkadot gibi bir coinin sunmuş olduğu işlemi farklı bir geliştiriciden kodla birleştirerek kullanmak mümkündür. Bu sayede bütünlük ve ekosistem üzerinde de büyümeye büyük bir fayda sağlamış olur. Polkadot ağı içerisinde olan tüm projeler istenildiği gibi geliştirmelere açıktır. Bu değişimler kapsamında da sistem sürekli olarak güncel olur. Yavaş yavaş mükemmel bir hale bürünür. Güncellemelerin de sürekli olarak açık olması ve özellikle de bunu kullanıcıların yapması sistemi her zaman güncel tutmaktadır.

Polkadot Sisteminin Kripto Para birimi DOT

Kripto para dünyası üzerinde üç amaç üzerinden hizmetlerini sürdüren kripto para birimi olan DOT sistemi devamlılığı konusunda oldukça önemlidir. DOT token ile Polkadot sistemi üzerinde yönetim hakkı vardır. Sistemin sağlıklı bir şekilde ilerlemesi için staking yöntemi vardır. Aynı zamanda işlemlerde harcama olarak kullanılan bonding yöntemi de mevcuttur.

DOT ilk olarak 2017 yılında yapılmış olan ICO ile birlikte piyasa üzerine sürülmüştür. ICO sonrasında da piyasaya 10.000.000 DOT verilmiştir. Daha sonrasında 2019 ve 2020 yıllarında piyasa üzerine verilen miktar 937.000.000 DOT olmuştur.

Polkadot Fiyatı Nasıl Hesaplanır?

Polkadot fiyatı diğer coinlerde de olduğu gibi arz ve talep dengesi doğrultusunda değişiklikler göstermektedir. Polkadot daha önce de söylediğimiz gibi kullanıcılar tarafından oluşturulmuş olan bir ekosistemdir. Güncel değeri ise kullanıcılarının arz ve talep dengeleri kapsamında değişiklik göstermektedir. Reel para yani Euro, dolar, ve Türk lirası gibi aynı zamanda merkez bankası veya herhangi bir düzenleyici sisteme bağlı değildir.

Kullanım alanı kapsamında da fiyatlarındaki değişim kripto para borsalarından kaynaklıdır. Alış ve satış işlemlerine göre değişiklik göstermektedir. Alış ve satış işlemleri dışında da Polkadot birçok yatırımcı ve kullanıcı tarafından tercih edilmektedir. Bu kripto para birimini Polkadot cüzdanları içerisinde muhafaza edebilirsiniz.

Polkadot kripto parasının her ne kadar fiziki bir karşılığı olmasa bile bir para birimidir. Ödeme araçları içerisinde de yer almaktadır. Hatta dünya üzerinde de birçok yerde Polkadot üzerinden ödeme alan şirketler ve kurumlar vardır. Uluslararası ticaretlerde özellikle Polkadot ile ödeme yapmak son derece hızlıdır. Bunun yanı sıra güvenilir ve ucuz olması Polkadot’u ödeme aracı olarak reel para birimlerine nazaran çok daha cazip hale getirmektedir.

Kripto para dünyası her geçen gün gelişimlere açık olarak ilerlemelerine devam ediyor. Özellikle de merkeziyetsiz borsalar ile sizlere bu anlamda iyi yaptırımlar uygulanmaktadır. Kaliteli ödeme araçları seçerek ve grafikleri doğru takip ederek iyi kazançları elde etmek mümkündür.