Parachain nedir? Polkadot Parachain’in yaklaşmasıyla birlikte %15 arttı!

0

Polkadot (DOT), son 24 saat içinde piyasa değerine göre ilk 10 kripto para birimi içinde en büyük kazanan. Yazım sırasında, DOT fiyatı son 24 saat içinde %15.4 artış kaydederek 30.60 $ seviyesinde kaldı. Buna sebep olan Parachain nedir? Yılın başından bu yana, fiyat üç katından fazla arttı. 01 Ocak’ta DOT 8,29 USD seviyesinde işlem görüyordu.

Fiyat artışı, Polkadot’un “parachain lansmanı” için sonraki adımların ne olacağına dair ilk kez kamuoyuna açıkladığı haberinin hemen ardından geldi. Projenin arkasındaki ekip henüz belirli tarihler vermemiş olsa da, ilk kez kullanıma sunma için adımların sırasını açıkladı. Ayrıca Kusama ve Polkadot’taki ilk slot müzayedesinin ardından her iki platformda da “kabaca iki haftada bir” yeni bir müzayede planlandığı ortaya çıktı.

Parachain nedir?

Polkadot’un parachainleri, Polkadot teknik incelemesinde ana hatları verilen ve ölçeklenebilir bir çok zincirli mimari gerçekleştirmek için hala kullanıma sunulması gereken son temel işlev parçasıdır. Yeni yayınlanan resmi web sitesine göre, “bir test, ince ayar ve gözden geçirme döneminden” sonra, Parachain’ler kullanıma hazır olacak ve zincir üstü yönetişim yoluyla etkinleştirilebilecek.

Parachain aktif olduğunda, topluluk hangi ek özelliklerin ve ağ yükseltmelerinin zaman içinde eklenmesi gerektiğini belirleyecek.

Şu anda sürüm, testnet sunum aşamasında. Parachain işlevi ilk olarak Rococo gibi Parachain test ağlarında test ve sorun giderme için kullanıma sunulacak. Bu testler başarıyla tamamlandıktan sonra, kayıt Parachain ekiplerine açılacak.

Parachain nedir? Polkadot %15 Arttı
Parachain nedir? Polkadot %15 Arttı

Testnet parachainleri de sorunsuz bir şekilde çalıştıktan ve kod tamamen test edilip değerlendirildikten sonra, Kusama’daki parachain’leri ve slot açık artırmalarını etkinleştirmek için bir oylama zincir üzerinde yönetişim yoluyla sunulacak.

Gerçek ekonomik teşviklere sahip canlı bir ağ olan Kusama, topluluğun ağ etkilerini gözlemlemesine ve daha fazla test ve optimizasyon yapmasına olanak tanıyan parachain için ek bir kanıtlama alanı olarak hizmet edecek. Kusama yönetişimi, ilk olarak çalışma zamanı yükseltmesiyle parachain işlevini etkinleştirmek için oy kullanacak.

Kusama’daki ilk müzayedenin ardından, yaklaşık iki haftada bir yeni bir müzayede yapılacak. Her müzayededen sonra kazanan parachain ağına eklenecek.

Parachain’ler Kusama’da sorunsuz bir şekilde çalışır çalışmaz, Polkadot yönetişiminde bir aktivasyon oyu olacak ve ilk parachainler halka açık hale getirilecek ve zincir içi yönetişim yoluyla Polkadot’ta slot müzayedeleri başlayacak.

Kripto para haberleri ile birlikte yayınımıza devam ediyoruz.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments