Nijerya Merkez Bankası Kripto Para Ticaretini Yasakladı

0

Nijerya Merkez Bankası, 5 Şubat 2021’de, Bankacılık Denetleme Müdürü Bello Hassan ve Ödemeler Sistem Yönetimi Bölümü Müdürü Musa I. Jomoh tarafından imzalanan ve Nijerya’daki finans kuruluşlarının kripto para ile işlem yapmasını, kripto paralar ile alım satım işlemini yasaklayan bir bildiri yayınladı.

Nijerya'da Kripto Paralar Yasaklandı
Nijerya’da Kripto Paralar Yasaklandı

Nijerya’daki tüm kripto para ticareti yasaklanmıştır, çünkü tüm Para Yatırma Bankaları, Banka Dışı Finans Kuruluşları ve Diğer Finans Kuruluşları, sistemlerinde kripto para birimi borsasında işlem yapan veya işleten kişileri ve / veya tüzel kişileri belirlemeye ve bu tür hesapların yapılmasını sağlamaya yönlendirilmişti. Açıklamada, “bu direktifin ihlali ciddi düzenleyici yaptırımlar getirecek” olduğu belirtildi.

Bu yasağın nedeni hala bilinmemekle birlikte, Nijeryalılar, kripto para ticareti birçok genç için bir geçim kaynağı olduğu için #WeWantOurCryptoBack hashtagi ile onaylamadıklarını ifade etmek için sosyal medyaya başvurdu.

2017’den bu yana Bitcoin işlem hacmi, Nijerya’nın üç yıllık süre içinde 566 milyon dolar değerinde olan 60.215 bitcoin ticareti ile yıllık %19 arttı. 2020 yılında yaklaşık 20.504.50 dolar işlem hacmi bu yılı en yüksek hale getirdi.

Coin Dance’a göre, CBN‘nin direktifi, Nijerya’nın dünyanın en büyük bitcoin pazarı olarak Amerika Birleşik Devletleri’nin gerisinde kalmasından bir ay sonra geliyor. Bitcoin, 2020’de Nijerya’da kripto platformu Paxful’da kayıtlarda %137 artış gösteren en popüler kripto para birimidir.

Polis vahşetine karşı bir protesto olan #ENDSARS, hükümetten sonra protestocuların Nijerya Merkez Bankası yardımıyla protestocuların banka hesaplarını bloke ettikten sonra finansal kaynak değiştirmesinin ardından bu yıl Bitcoin’deki artışı tetiklemişti. Bitcoin ise toplanan yaklaşık 400.000 $’ın% 40’ını oluşturdu.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments