NFT Nedir? Son günlerde yayılan NFT nasıl alınır? NFT borsaları ve NFT özellikleri neler?

0

NFT Nedir? Değiştirilemez jetonlar (NFT), koleksiyon spor kartlarından sanal gayrimenkullere ve hatta dijital spor ayakkabılara kadar çok çeşitli benzersiz somut ve soyut öğeleri temsil eden dijital varlıklardır.

NFT Nedir?

NFT nedir? Pokemon kartı veya ender basılmış bozuk para gibi fiziksel bir koleksiyon ürününe karşı dijital bir koleksiyona sahip olmanın temel faydalarından biri, her NFT’nin onu diğer NFT’den farklı ve kolayca doğrulanabilir kılan ayırt edici bilgiler içermesidir. Bu, sahte koleksiyonların yaratılmasını ve dolaşımını anlamsız hale getirir çünkü her bir öğe orijinal veren kuruluşa kadar izlenebilir.

Normal kripto para birimlerinin aksine, NFT’ler birbirleriyle doğrudan değiştirilemez. Bunun nedeni, aynı platformda, oyunda veya aynı koleksiyonda bulunanlar bile iki NFT’nin aynı olmamasıdır. Bunları festival biletleri olarak düşünün. Her bilet, alıcının adı, etkinlik tarihi ve yeri dahil olmak üzere belirli bilgileri içerir. Bu veriler, festival biletlerinin birbiriyle takas edilmesini imkansız kılmaktadır.

NFT tokenlarının büyük çoğunluğu, Ethereum tarafından oluşturulan, yazılım geliştiricilerin NFT’leri kolayca dağıtmasını ve borsalar da dahil olmak üzere daha geniş ekosistemle uyumlu olmalarını sağlayan iki Ethereum belirteç standardından (ERC-721 ve ERC-1155) biri kullanılarak oluşturuldu ve MetaMask ve MyEtherWallet gibi cüzdan hizmetleri. Eos, Neo ve Tron, geliştiricileri blok zinciri ağlarında NFT’ler oluşturmaya ve barındırmaya teşvik etmek için kendi NFT belirteç standartlarını da yayınladı.

NFT Özellikleri nedir?

Birlikte çalışamaz: CryptoPunk, CryptoKitties oyununda bir karakter olarak kullanılamaz veya bunun tersi de mümkün değildir. Bu, ticaret kartları gibi koleksiyon parçaları için de geçerlidir; Gods Unchained takas-kart oyununda bir Blockchain Heroes kartı oynanamaz.

Bölünemez: NFT’ler, bitcoin satoshi gibi daha küçük değerlere bölünemez. Yalnızca bir bütün olarak var olurlar.

Yok edilemez: Tüm NFT verileri akıllı sözleşmeler yoluyla blok zincirinde depolandığından, her bir token yok edilemez, kaldırılamaz veya kopyalanamaz. Bu tokenlerin mülkiyeti de değişmezdir, bu da oyuncuların ve koleksiyoncuların onları oluşturan şirketler değil, aslında NFT’lerine sahip oldukları anlamına gelir. Bu, kullanıcıların satın aldıkları ürüne sahip olmadıkları iTunes mağazasından müzik gibi şeyler satın almakla çelişir, yalnızca müziği dinlemek için lisans satın alırlar.

Doğrulaması çok kolay: Geçmiş sahiplik verilerini blok zincirinde depolamanın bir başka yararı da, dijital sanat eserleri gibi öğelerin orijinal oluşturucuya kadar izlenebilmesidir, bu da parçaların üçüncü taraf doğrulamasına gerek kalmadan doğrulanmasına olanak tanır.

NFT nedir? NFT özellikleri, NFT nasıl alınır?
NFT nedir? NFT özellikleri, NFT nasıl alınır?

NFT neden bu kadar önemli?

NFT’ler, oyun ve koleksiyon alanında devrim yarattıkları için hem kripto kullanıcıları hem de şirketler arasında oldukça popüler hale geldi. Kasım 2017’den bu yana, NFT’lere toplam 174 milyon dolar harcandı.

Blockchain teknolojisinin ortaya çıkışı sayesinde oyuncular ve koleksiyoncular, oyun içi öğelerin ve diğer benzersiz varlıkların değişmez sahipleri haline gelebilecekleri gibi onlardan para kazanabilirler. Bazı durumlarda, oyuncular The Sandbox ve Decentraland gibi sanal dünyalarda kumarhaneler ve tema parkları gibi yapılar oluşturma ve bunlardan para kazanma yeteneğine sahiptir. Ayrıca, ikincil bir pazarda kostümler, avatarlar ve oyun içi para birimi gibi oyun sırasında biriktirdikleri bireysel dijital öğeleri de satabilirler.

Sanatçılar için, sanat eserlerini bir müzayede evi veya galeri kullanmadan doğrudan küresel bir alıcı kitlesine dijital biçimde satabilmek, satışlardan elde ettikleri kârın önemli ölçüde daha büyük bir bölümünü ellerinde tutmalarına olanak tanır. Telif hakları ayrıca dijital sanat eserine programlanabilir, böylece yaratıcı, sanat eserleri yeni bir sahibe her satıldığında satış karının bir yüzdesini alır.

En çok Star Trek’ten Kaptan Kirk olarak tanınan William Shatner, 2020’de dijital koleksiyonlara girdi ve WAX ​​blok zincirinde kendisinin çeşitli görüntülerini sergileyen 90.000 dijital kart yayınladı. Her kart başlangıçta yaklaşık 1 $’a satıldı ve şimdi Shatner’a her yeniden satıldığında pasif telif geliri sağlıyor.

NFT nedir? NFT özellikleri, NFT nasıl alınır? NFT Borsaları
NFT nedir? NFT özellikleri, NFT nasıl alınır? NFT Borsaları

NFT’ler neden değerli?

Tüm varlıklar gibi, arz ve talep de fiyat için temel piyasa faktörleri. NFT’lerin kıt doğası ve oyunculardan, koleksiyonculardan ve yatırımcılardan gelen yüksek talep nedeniyle, insanlar genellikle onlar için çok para ödemeye hazırdır.

Bazı NFT’lerin sahiplerine çok para kazanma potansiyeli de vardır. Örneğin, Decentraland sanal arazi platformundaki bir oyuncu 64 lot satın almaya ve bunları tek bir mülkte birleştirmeye karar verdi. “Satoshis Çay Bahçesinin Sırları” olarak adlandırılan bu tesis, sadece arzu edilen konumu ve yol erişimi nedeniyle 80.000 dolara satıldı. Başka bir yatırımcı, F1 Delta Time oyununda dijital bir Monaco yarış pistinin bir bölümünü satın almak için 222.000 $ ile ayrıldı. Dijital parkur parçasını temsil eden NFT, sahibinin giriş bileti ücretleri dahil olmak üzere üzerinde gerçekleşen tüm yarışlardan %5 temettü almasına olanak tanır.

En pahalı NFT’ler hangileri?

Dragon the CryptoKitty, 600 ETH değerinde, uzaydaki en pahalı NFT’lerden biri olmaya devam ediyor.

F1 Delta Time’ın türünün tek örneği “1-1-1” yarış arabası Mayıs 2019’da 415,9 ETH’ye satıldı.

Alien # 2089, Ocak 2021’de 605 ETH karşılığında satıldı. Bu NFT, yaratılan ilk NFT’ler olan CryptoPunk koleksiyonunun bir parçasıdır. Genel olarak, 10.000 farklı CryptoPunks ve yalnızca dokuz Alien CryptoPunk var.

Basketbol yıldızı LeBron James’in NBA Top shot dijital koleksiyon kartı 100.000 dolara satıldı.

NFT tabanlı Axie Infinity oyunundan Angel adlı bir Axie 300 ETH‘ye satıldı.

NBA Top Shot nedir?

NBA Top Shot, Vancouver merkezli blockchain şirketi Dapper Labs tarafından başlatılan ve NBA tarafından desteklenen, kullanıcıların bir dijital basketbol özeti koleksiyonu satın almasına ve ardından bu koleksiyonu başkalarına göstermesine olanak tanıyan çevrimiçi bir şirkettir. “Anlar” olarak adlandırılan bu NBA olaylarını elde etmek için, gerçek paranın bir şekilde, bu anların rastgele çeşitlerini içeren dijital paketler satın alarak veya pazarda para harcayarak harcanması gerekir.

Bu paketleri satın alma süreci, herhangi bir mağazada bir şeyler satın almak için sıraya girmeye benzer. Satın almak için bağlantıya ne zaman tıkladığınıza bağlı olarak dijital bir hatta ayrılmış bir yeriniz var ve sıradaki pozisyonunuz geldiğinde hala ürün kalmışsa, bir paket satın alacaksınız. Paketler tükendiğinde, süresiz olarak yok olurlar.

Bunların hepsi size yabancı bir dil gibi okumaksa, dikkat etmeniz gereken iki nokta vardır: Birincisi, yalnız değilsiniz. En İyi Kare topluluğunun dışında olan ve bunu sadece ilk kez duyanlar arasında ortak bir nakarat, kafa karışıklığına dayanır ve genellikle “Bunu anlayamayacak kadar yaşlı hissediyorum” gibi bir şey söyler. İkincisi, bu yeni trend blockchain teknolojisi ve spekülatif yatırımla bağlantılı olduğu için kesinlikle çok daha karmaşık hale gelebilir.

NFT borsaları var mı?

NFT nedir? sorusuna cevap verdikten sonra NFT borsalarına geçelim. Şimdilik çok fazla NFT borsası olmamasına rağmen aralarında en bilinen NFT borsası OpenSea. İçerisinde çok fazla NFT var ve her kategoride kendinize göre bir video bulabilirsiniz. Üstelik kendiniz de NFT satabilirsiniz. Birçok ucuz ürün var ve istediğinizi elde edebilirsiniz.

 

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments