Mastercard Kripto Paraları Destekleyeceğini Açıkladı

0

Mastercard, Visa’nın izinden giderek, bu yıl traderların kullandığı kripto para birimlerini destekleyebileceğini duyurdu.

10 Şubat 2021 Çarşamba günü Mastercard tarafından yayınlanan bir blog gönderisine göre, şirket 2021’de belirli sayıda kripto para birimini destekleyeceğini açıkladı ve kripto’nun hızla ödeme sektörünün önemli bir parçası haline geldiğini ekledi.

Duyurudan bir alıntı:

Şu anda kripto ve ödemelerin geleceği için hazırlanıyoruz ve bu yıl Mastercard’ın seçili kripto para birimlerini doğrudan ağımızda desteklemeye başlayacağını duyuruyoruz. Bu, çok çalışma gerektiren büyük bir değişikliktir. Tüketici korumalarına ve uyumluluğuna odaklanan dijital para birimleri ilkelerimize dayanarak hangi varlıkları desteklediğimiz konusunda çok dikkatli olacağız.

Şimdiye kadar Mastercard, kullanıcının kripto para birimleriyle ödeme yapmasına olanak tanıyan kripto kartları çıkarması için Wirex ve BitPay gibi bazı kripto para şirketleriyle ortaklık yapıyordu.

Bununla birlikte, en son duyuru, traderların doğrudan kripto para birimini kabul ettiğini görecek ve böylece trader ve tüketiciler için ileri geri dönüşüm zorluğunu ortadan kaldıracak olan şirket için bir odak değişikliğine işaret ediyor.

Mastercard Kripto Paraları Destekleyecek
Mastercard Kripto Paraları Destekleyecek

Mastercard kripto paralar hakkında ne düşünüyor?

Bu arada Mastercard kripto paraları ağına entegre etmeden önce bazı temel faktörleri dikkate alacağını belirterek, destekleyeceği kriptolardan bahsetmiyor. Müşterinizi tanıma (KYC) gereksinimi, tüketicinin korunması ve müşterilerin yatırım yapmak yerine harcamaya istekli olduğu kripto varlıkları içeriyor. Bununla birlikte, çoğu insan bitcoin’i bir yatırım aracı olarak gördüğü için, bitcoin ödeme anlatısına uymayabilir.

Şirket, ağına entegre edilebilecek kripto varlıklarını eliyor gibi görünse de, stabilcoinleri entegre etmeye yakın olduğunu ima etti. Ayrıca Mastercard, merkez bankası dijital para birimlerini (CBDC) geliştiren merkez bankalarıyla birlikte çalıştığını söyledi.

Mastercard’ın duyurusundan önce, başka bir kredi kartı devi Visa, trader ağına kripto ekleyebileceğini söyledi. Elektrikli araç üreticisi Tesla, ürünleri için ödeme olarak bitcoin kabul edebileceğini söyledi.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments