1 Gün içinde 1.8 Milyar Dolar Para Likidasyona Takıldı! Likidasyon nedir?

0

Likidasyon nedir? Son derece değişken kripto piyasası, 24 saat içinde neredeyse 1,8 milyar dolar likidasyonla sonuçlanan büyük dalgalanmalarla dün tekrar vurdu.

Kripto para birimi piyasası, yoğun fiyat dalgalanmalarıyla biliniyor ve son 24 saatte gördüklerimiz adeta kanıt niteliğinde. BTC ve çoğu altcoin her iki yönde de çift haneli hareketleri grafiklendirirken, bu, borsalarda 1,74 milyar dolar likidite ile sonuçlandı.

Peki likidasyon nedir sorusu neden bu kadar önemli?

  • Birincil kripto para birimi Bitcoin, güçlü bir düzeltme ile dün birkaç dakika içinde varlığı 54.000 $’a düşürmeden önce, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan (o sırada) yaklaşık 57.600 $’ a ulaştı.
  • Tipik olarak BTC aşağı doğru keskin bir hareket başlattığında olduğu gibi, altcoin pazarının çoğu daha da önemli kayıplarla takip etti. Ethereum 2.040 dolardan %12 düşüşle 1.800 dolara düştü. Ripple %18, BNB %23 vb. düşüş gösterdi.
  • Ancak kısa bir süre sonra, tüm bu paralar geri döndü ve kaybedilen değerin çoğunu geri aldı. Bitcoin gibi bazıları daha da ileri gitti ve tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 57.900 $ ‘ı bir kez daha boyadı.Bu yüksek dalgalanmalar, bazı yatırımcılar için büyük kayıplara neden oldu. Bybt’den alınan verilere göre, son 24 saatte kripto borsalarındaki toplam likidasyonlar 1,74 milyar dolara eşit. 12 saatlik bir ölçekte, miktar 900 milyon doların kuzeyinde.

Toplam likiditeye takılan trader sayısı 215.000’in yukarısında iken, 24 milyon doların en büyüğü önde gelen kripto borsası Binance’de gerçekleşti ve bu da yerel kripto para birimi olan BNB’yi içeriyordu.

1 gün içinde 1.8 milyar dolar likiditeye takıldı! Likidasyon nedir?

Likidasyon nedir?

Likidasyon terimi, basitçe varlıkları nakit olarak satmak anlamına gelir.

Kripto para birimleri bağlamında, yatırımcı veya trader kaldıraçlı bir pozisyon için marjin gereksinimlerini karşılayamadığında zorunlu likidasyon gerçekleşir. Tasfiye kavramı hem vadeli işlemler hem de marjin ticareti için geçerlidir.

Kaldıraçla alım satım yaptığınızda, likidasyon fiyatı yakından takip etmeniz gereken bir şeydir. Kullandığınız kaldıraç ne kadar yüksekse, likidasyon fiyatı girişinize o kadar yakın olur. Nasıl yani? Bir örneğe bakalım.

50 $ ile başlıyorsunuz. BTC / USDT piyasasında 10x kaldıraçla kaldıraçlı bir uzun pozisyon girersiniz, yani pozisyon büyüklüğünüz 500 $ olacaktır. Yani bu 500 $, 50 $ artı ödünç aldığınız 450 $ ‘dan oluşur. Bitcoin’in fiyatı% 10 düşerse ne olur? Pozisyon şimdi 450 $ değerinde. Pozisyon daha fazla zarara maruz kalırsa, bunlar ödünç alınan fonlar için geçerli olacaktır. Bu fonların borç vereni sizin adınıza bir kayıp riski taşımaz, dolayısıyla sermayelerini korumak için pozisyonunuzu likidite eder. Bu, pozisyonun kapandığı ve 50 $ ‘lık başlangıç ​​sermayenizi kaybettiğiniz anlamına gelir.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments