Kuzey Kore Hackerları 300 Milyon Dolarlık Kripto Para Çaldı

0

Gizli bir BM raporu, Kuzey Kore’nin yasaklı nükleer ve balistik füze programlarını desteklemek için son aylarda siber saldırılar yoluyla 300 milyon dolardan fazla kripto para çaldığını söyledi.

Pyongyang‘a yönelik yaptırımları izleyen bir uzmanlar paneli tarafından derlenen rapor, bir Birleşmiş Milletler üye devletine atıfta bulunarak, ülkenin ‘2019’dan Kasım 2020’ye kadar sanal varlıkların toplam hırsızlığının yaklaşık 316.4 milyon dolar değerinde’ olduğunu söyledi.

AFP tarafından görülen rapora göre, Pyongyang’ın nükleer ve füze geliştirmesine gelir sağlamak için finans kurumları ve borsalar hacklendi.

Gelirlerin büyük çoğunluğu geçen yılın sonundaki iki hırsızlıktan geldi.

Kuzey’in, Güney Kore ve diğer yerlerdeki firmalara, kurumlara ve araştırmacılara saldıran binlerce iyi eğitimli hacker ordusunu yönettiği biliniyor.

Ayrıca finansal kazanç için siber yeteneklerini kullanmakla da suçlanıyor.

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un yönetiminde hızlı ilerleme kaydeden, yasaklanmış nükleer silahlar ve balistik füze programları nedeniyle çok sayıda uluslararası yaptırım altında.

Kuzey Kore Hackerları 300 Milyon Dolardan Fazla Kripto Para Çaldı
Kuzey Kore Hackerları 300 Milyon Dolardan Fazla Kripto Para Çaldı

Kuzey Kore Hackerları neden bu kadar önemli?

Kim ile o zamanki ABD başkanı Donald Trump arasında Şubat 2019’da Hanoi’de yapılan zirve, yaptırımların hafifletilmesi ve Pyongyang’ın karşılığında vazgeçmeye istekli olacağı şey yüzünden bozuldu.

O zamandan beri nükleer görüşmeler durdu, Kuzey Ekim’de ve geçen ay askeri geçit törenlerinde Kim’in nükleer cephaneliğini güçlendirme sözü verdiği birkaç yeni füzeyi gösterdi.

BM paneli, 281 milyon dolar değerinde kripto para biriminin çalınmasıyla sonuçlanan bir kripto para borsasına karşı bir Eylül 2020 hackini araştırdığını söyledi.

İkinci bir siber saldırı, bir ay sonra 23 milyon doları geri çekti.

Raporda, “Saldırı vektörlerine ve daha sonraki yasadışı gelirleri aklama çabalarına dayanan ön analiz, Kuzey Kore’nin resmi isminin baş harflerini kullanan güçlü bir şekilde DPRK ile bağlantılı olduğunu gösteriyor” deniyordu.

Pyongyang’ın siber savaş yetenekleri ilk kez 2014 yılında, lider Kim ile alay eden komedi filmi The Interview için intikam olarak Sony Pictures Entertainment’ı hacklemekle suçlandığında dünya çapında üne kavuştu.

Saldırı, çok sayıda yayınlanmamış filmin yanı sıra çok sayıda gizli belgenin çevrimiçi olarak yayınlanmasına neden oldu.

Kuzey, Bangladeş Merkez Bankası’ndan 81 milyon dolarlık büyük bir siber soygunun yanı sıra Tayvan’ın Uzak Doğu Uluslararası Bankası’ndan 60 milyon dolarlık hırsızlıktan da sorumlu tutuluyor.

Kuzey Kore Hackerları, Bitcoin ve diğer siber para birimlerinin değeri yükseldikçe kripto para borsalarına saldırarak para toplamak için kampanyaları hızlandırdığı iddia ediliyor.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments