KuCoin Hackerları Sadece 45 Milyon Dolar Çalabildi

0

Kripto borsası KuCoin, çalınan 285 milyon dolarlık kripto para biriminin yalnızca %84’ünü kurtardı ve kullanıcılarının büyük bir kısmını kaybetmedi. Böylece Kucoin hackerları sadece 45 milyon dolar elde edebildiler.

KuCoin CEO’su Johnny Lyu‘ya göre, kripto borsası KuCoin geçen Eylül ayında borsadan çalınan fonların% 84’ünü kurtarmayı başardı. Hackerlar kalan %16’lık (yaklaşık 45,55 milyon dolar) payını alırken, borsa bunu sigorta fonu aracılığıyla karşıladı.

Bugün yayınlanan bir yazıda Lyu, değişim ve proje ortaklarıyla işbirliğinin KuCoin’in çalınan fonların %78’ini (222 milyon $) geri almasına izin verdiğini söyledi. Diğer bir %6 (17,45 milyon dolar) ise kolluk kuvvetleri ve güvenlik kurumlarının yardımıyla iade edildi.

KuCoin Hack olayı ne zaman yaşandı?

Decrypt‘in haberine göre, KuCoin, geçen yıl 26 Eylül’de saldırıya uğramıştı. Ardından yapılan soruşturma sırasında, toplamda 280 milyon dolar değerinde çalınan kripto para biriminin zarar gördüğü ortaya çıktı. Çalınan paralar arasında Bitcoin ve bazı Ethereum tabanlı tokenler vardı.

Lyu, “Bu olaydan toplam 154 tokenın etkilendiği ve toplam değerin günün piyasa fiyatına göre yaklaşık 285 milyon dolar olduğu bulundu” diye yazdı.

KuCoin Hack haberi gündeme damga gibi düşmüştü
KuCoin Hack haberi gündeme damga gibi düşmüştü

Bugünkü demeçte Lyu, hackerların gelişmiş bir kalıcı tehdit (APT) saldırısı yoluyla KuCoin’in sıcak cüzdanlarından birkaç özel anahtarı ele geçirmeyi başardığını açıkladı. Bu saldırı vektörüyle, bilgisayar korsanları genellikle bazı hassas verileri çalmak için bir ağda uzun vadeli bir varlık oluşturur.

“KuCoin’in Eylül 2020’de karmaşık bir APT saldırısıyla karşılaştığını gördük. Saldırgan uzun süredir pusuda bekliyordu ve bu saldırı iç ağımıza ciddi şekilde zarar vererek saldırganın KuCoin’in güvenlik sistemini atlamasına ve birkaç kişinin özel anahtarlarını almasına olanak tanıdı.” diye yazdı.

Aynı zamanda Lyu, KuCoin hackinin katıksız ölçeğinin “sektörde nadir olduğunu” ve başa çıkmanın zor olduğunu savundu.

“Dürüst olmak gerekirse, olay patlak verdiğinde ekibimiz kısa bir süre çaresizlik yaşadı ve birçok üye kendi güvenliğinden şüphe duymaya başladı” dedi.

Lyu, gelecekte borsa, güvenlik yatırımlarını artırmayı planlıyor ve tüm güvenlik sistemini ve mimarisini yükseltip, güvenlik ekibini de geliştirecek.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments