Kripto Para Arbitrajı Nasıl Yapılır? Arbitraj Teknikleri Neler?

0

Kripto para arbirtajı, fiyatları kendi yararınıza kullanmakla ilgilidir. Kripto ticareti birkaç yıldır yapılıyor; ancak kripto para birimlerinin fiyatları bir borsadan diğerine değişir. Kripto para arbitrajı, yatırımcıların bir borsadan kripto para birimi satın alıp hemen diğerinde satarak fiyat farkından yararlanmasına yardımcı olur. Yatırımcı veya trader bundan kâr eder.

Kripto para ticareti yapmak oldukça zordur ve esas olarak kripto piyasasının oynaklığından dolayı çeşitli riskler vardır. Fiyatların ne zaman yükseleceğini veya düşeceğini asla bilemezsiniz. Başarılı bir kripto traderı olmak için, gelecekteki hareketleri tahmin etmek için fiyat tablolarındaki kalıpları analiz etmeniz gerekir.

Kripto para arbitrajı, yatırımcıların kripto piyasasının verimsizliğinden kar elde etmelerine yardımcı olan bir ticaret tekniğidir. Ancak, herhangi bir miktarda kar elde etmek için bu işlemlerin anında yapılması gerekir, aksi takdirde piyasa dalgalanabilir ve bir zararla sonuçlanabilir. Bu yazıda kripto para birimi arbitrajından, nasıl çalıştığından, farklı yaklaşımlardan ve çok daha fazlasından bahsediyoruz. Ancak, kripto ticaretine girmeden önce kendi araştırmanızı yapmak önemli olduğu için kendinizi bu kılavuzla sınırlamayın.

Her zaman kripto ticaretinin risklerinin ve tuzaklarının farkında olun. Çeşitli ticaret kavramlarını ve tekniklerini kavrayana kadar, büyük bir kar marjı elde edemeyebilirsiniz.

Kripto para arbitrajı nedir?

Arbitraj, hisse senedi, tahvil ve dış piyasalar ortaya çıktığından beri var olan tanıdık bir kavramdır. Her iki borsadaki liste fiyatı arasındaki farktan kar elde etmek için aynı varlığı farklı pazarlarda alıp satmayı ifade eder.

Örneğin, Bitcoin Bitexen’de Binance’ten olduğundan daha yüksek bir fiyata mevcutsa, Binance’ten BTC satın alabilir ve farkı cebe indirmek için Bitexen’de satabilirsiniz.

Alım satım hacimlerindeki hızlı artış veya borsa içindeki verimsizliklerden kaynaklanan fiyat farklılıkları nedeniyle fırsatlar ortaya çıkabilir. Daha küçük platformlar, daha büyük borsalar tarafından belirlenen fiyatları takip etme eğilimindedir, ancak bu hemen gerçekleşmez. Arbitrajın gerçekleştiği yer burasıdır.

Daha büyük borsalar daha iyi fiyatlar sunabilirken, daha küçük borsalar benzer bir şey sunmak için onlarla rekabet etmek zorundadır. Ancak bu fiyatlar arz ve talebe bağlıdır, bu nedenle daha küçük borsalar aslında daha istikrarlı olabilir.

Kripto piyasaları mükemmel olmadığı sürece kaldıraç kullanmak mümkündür. Esas olarak iki tür kripto arbitrajı vardır:

  • Borsalar arası arbitraj (Üçgen arbitraj olarak da bilinir)
  • Borsada arbitraj

İki borsa arasındaki arbitrajı zaten biliyoruz. Borsada bir fırsatın gerçekleşmesi için aynı borsadan iki farklı kripto para birimi satın almanız ve bir fiyat farkı olduğunda satmanız gerekir. Herhangi bir tüccar kripto arbitrajı arıyorsa, bununla ilişkili riskleri ve ödülleri hesaba katmalıdır.

Finansta normal arbitraj, farklı borsalardaki liste fiyatlarındaki farklılıklardan yararlanmakla ilgili mekansal arbitrajdır (veya üç borsa için üçgen arbitraj). Diğer iki yöntem daha var – sınır ötesi arbitraj ve istatistiksel arbitraj.

Sınır ötesi arbitraj, farklı ülkelerde bulunan iki borsada yapılan arbitrajdır. Fiyatlandırmada farklılıklar sunan üç borsadan oluşan üçgen arbitraj şeklinde sınır ötesi arbitraj da olabilir. İstatistiksel arbitraj, matematiksel modellemeyi içerdiğinden, çekilmesi oldukça zordur. Kripto piyasasında olduğu gibi oldukça riskli; kısa sürede işler değişebilir.

Kripto Para Arbitrajı Nasıl Yapılır Arbitraj Teknikleri Neler (2)

Kripto para arbitrajı nasıl çalışıyor?

Önceki bölümde tartıştığımız gibi, arbitraj çeşitli piyasa faktörlerinden kaynaklanabilir. Ancak, en önemli faktörlerden biri, borsalar arasındaki işlem hacimlerindeki farktır.

Daha büyük borsalarda, kripto para birimlerinin alım satım hacimleri oldukça yüksek olabilir ve bu da daha düşük fiyatlara yol açar. İşlem hacminin minimum olduğu diğer borsalarda ise kripto paraların fiyatı oldukça yüksek olabilir.

İnsanların daha küçük borsalardan kripto para satın aldığı ve arbitraj için daha büyük olanlara sattığı durumlar oldu. 2017’de, yerel bir borsadaki Bitcoin’in uluslararası borsalarda kote edilenden çok daha yüksek olduğu böyle bir durum gözlemlendi.

Kripto para arbitrajı, Zipmex gibi popüler borsalarda bir kripto para listelendiğinde de ortaya çıkar. Coğrafya bile, günün farklı saatlerinde satmak daha kolay veya daha zor olabileceğinden, arbitrajda önemli bir rol oynamaktadır. Bunda başarılı olmak için bir fırsata dikkat etmelisin. Bir fırsatı fark ettiğinizde, onu hızlı bir şekilde gerçekleştirmeniz gerekir. Farklı platformlarda alış ve satış yaparak ne kadar kazanacağınızı sipariş defterinizde belgeleyebilir ve buna göre karar verebilirsiniz.

Büyük coinlerin işlemi onaylaması yaklaşık 15-20 dakika sürer. Bu zaman dilimi içinde piyasa fiyatı düşerse, daha az arbitraj yapma riskiyle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Eşzamanlı arbitraj, piyasa oldukça değişken olduğu için kripto dünyasında nadirdir. Mükemmel arbitrajı gerçekleştirmek için birkaç gün beklemeniz bile gerekebilir. Bu, kripto para birimini satın aldığınız ve arbitraj için satamayacağınız tek taraflı ticaret durumudur.

Son olarak, kripto arbitrajını gerçekleştirirken işleri karıştırmadığınızdan emin olun. Borsalardaki alım satım listeleri analizinizi iki kez kontrol ettiğinizden emin olun. Ayrıca, işlem hacimlerine daha yakından bakın.

Arbitraj işini sizin için yapan programlar bulabilirsiniz, ancak güvenlik gibi göz önünde bulundurulması gereken pek çok risk olduğundan bunlar pek etkili olmayabilir. Kripto arbitrajı yapabilmek için çeşitli borsalarda da hesap açmanız gerekiyor. Bunu yapmak, bazı platformlar saldırıya uğrayabileceğinden kendinizi bir güvenlik riskine karşı savunmasız bırakabilir veya borsa, saygın değilse paralarınızı çalabilir.

Kripto para arbitrajı kazandırır mı?

Biz bu yazıyı hazırlarken iki popüler kripto para borsasında 1 BTC’nin fiyatında 6 dolarlık bir fark var. Bu farklılıklardan her gün% 0,2 – 2,5 (10 ila 50 ABD Doları) gibi kar elde edebilirsiniz. Her gün bu tür yaklaşık on spread’e odaklanırsanız, haftada en az bin dolar kazanabilirsiniz.

Kripto para arbitrajı gerçekleştirmek için doğru araçlara ve bilgiye ihtiyacınız var. Bu olmadan fırsattan yararlanmak neredeyse imkansızdır. Yayılmanın daha büyük olabileceği ve büyük bir kar sağlayabileceği durumlar olabilir. Yukarıdaki örnekte sadece uzamsal arbitraj durumunu ele aldık. Bu, diğer kripto arbitraj stratejileriyle birleştiğinde çok daha fazla kar elde edebilir.

Günlük kripto traderıysanız ve çok fazla piyasa hareketi yoksa, arbitrajdan her zaman bir miktar kar elde edebilirsiniz. Karlı fırsatlar konusunda ısrarcı ve hızlı hareket ediyorsanız, arbitrajdan makul bir kar elde edebilirsiniz. İnsanların gerçekleştirdiği en yaygın arbitraj türü, bir borsadan kripto para birimini satın alıp diğerine sattıkları mekansal arbitrajdır. Ancak bu bazen oldukça etkisiz olabilir.

Kripto para birimi satın aldığınızda ve madenciler tarafından onaylandığınızda, piyasa sizin lehinize veya aleyhinize hareket edebilir. Başka bir borsada sattığınızda fiyat değişebilir, bu nedenle umduğunuz karı alamayabilirsiniz. İnsanların aramadığı bir diğer faktör de, kârı makul bir marjla azaltan ekstra ücretlerdir. Kriptoda %3 veya 30 $ kazandığınızı ve başka bir borsada satarken %1 işlem ücreti ödemeniz gerektiğini varsayalım. Kar %2 veya 20$’a düşürülür.

Arbitraj, satın aldığınız borsadaki kripto para biriminin fiyatını da artırır ve kriptoyu sattığınız borsada olumsuz bir etki oluşur. Bu, fiyatın yaklaşmasına neden olarak bir sonraki yatırımcının arbitraj yoluyla kar elde etmesini zorlaştırır.

İlk kripto günlerinde alım satımlar manuel olarak yapılıyordu. Ancak teknolojideki gelişmelerle bilgisayarlı ticaret devraldı. Fiyat dalgalanmaları artık 7/24 izleniyor ve işlemler neredeyse anında gerçekleştiriliyor. Bu, fiyat hatalarını ortadan kaldırdı ve böylece arbitraj fırsatlarının olasılığını düşürdü.

Çeşitli borsalardaki farklılıkları tanıyabilmek için, aynı anda birden fazla listeye erişmeniz gerekir. Arbitraj araçlarını ve yazılımlarını kullanırsanız bu çok daha kolay olabilir. Kripto para borsası 365 gün 24/7/365 çalıştığı için onu durduracak hiçbir şey yok. Bir kripto arbitraj ticaret botu kullanarak, kripto para birimlerini birden fazla borsadan hızlı bir şekilde satın alabilir ve satabilirsiniz (örneğin, BTC satın almayı otomatikleştirin). Tek yapmanız gereken, botu arbitraj için mükemmel çalışacak şekilde programlamaktır.

Kripto para arbitrajı yasal mı?

Evet, kripto para birimi arbitrajı yasaldır. Her değişim, belirli bir kripto para birimi için kendi oranını sunar. Bu fiyat tüm borsalarda yaklaşık olarak aynıdır, ancak bazen yaklaşık %5-10 veya nadiren %20 kadar yüksek bir sapma olabilir.

Kripto para birimleri merkezi olmayan, oldukça değişken ve piyasa hala gelişimin ilk aşamalarında. Bu nedenle arbitraj fırsatları doğmakta ve diğer pazarlara göre daha sık görülmektedir.

Kripto para arbitrajı, bir bireyin veya bir grup kişinin eylemlerinden değil, piyasa verimsizliğinden dolayı yükselir. Bununla birlikte, daha fazla trader arbitraj yaptıkça, bu tür tüccarlar fiyat farkını derhal geçersiz kıldığından, diğerleri için daha az fırsatlar olması kaçınılmazdır. Bildiğiniz gibi, arbitraj, piyasanın çeşitli borsalardaki ticaret hacimlerini dengelemesine ve artırmasına yardımcı olur.

Kripto Para Arbitrajı Nasıl Yapılır Arbitraj Teknikleri Neler (2)

Bitcoin arbitrajı örneği

Bitcoin arbitrajını açıklamanın en iyi yolu bir örneğe bakmaktır. Her ikisi de Bitcoin’i listeleyen iki borsayı ele alalım. Bunlara Borsa Y ve Borsa Z diyelim.

Borsa Y, BTC fiyatının 10.000 $ olduğu yüksek işlem hacmine sahip büyük bir borsadır. Borsa Z, BTC fiyatının 10.015 $ olduğu düşük işlem hacmine sahip daha küçük bir borsadır.

ABD İç Gelir Hizmetinin BTS mevduatlarının herhangi bir vergiye tabi olmayacağını duyurduğunu varsayalım. Bu, özellikle ABD’de her yerde bir ticaret akışına neden olacaktır. Şimdi burada ticaret hacimlerindeki farktan kaynaklanan fiyat farkı 15 dolar civarında.

Daha fazla kullanıcı, fiyatın 11.140 dolara yükseleceği için Y borsasından BTC satın alacak, Z borsasındaki BTC fiyatı ise sadece 11.000 dolar olacak. İşte burada arbitraj devreye giriyor. BTC’yi Borsa Z’den 11.000 $ ‘dan satın alma ve ardından Borsa Y’de 11.140 $’ a satarak BTC başına 140 $ kar elde etme seçeneğiniz var.

Bu örnekte, işlem ve ücretleri, işlem işlem sürelerini ve işlemler arasındaki olası fiyat değişikliklerini dikkate almıyoruz.

Kripto para arbitrajının artıları

Hızlı kazanç

İşlemler tamamlanır tamamlanmaz kripto arbitrajı gerçekleştirebilirsiniz, bu bir saat veya daha kısa süre içinde olabilir. Bu, daha sonraki bir tarihte satmak için kripto para birimi satın aldığınız ve tuttuğunuz geleneksel ticaretten çok daha hızlıdır.

Çok daha fazla fırsatınız var

Bugünlerde piyasada çok sayıda kripto borsası var. Bu kadar çok kişiyle, çok çeşitli arbitraj fırsatları var. Coindesk’e göre bugün dünyada 391’den fazla kripto para borsası var.

Kripto para pazarı hâlâ gelişiyor

Kripto para birimi henüz halk tarafından geniş çapta kabul görmedi ve bu nedenle kripto piyasası hala gelişimin ilk aşamalarında. Bu nedenle, değişimler arasında epey bir düzensizlik, kopukluk ve bilgi aktarımı eksikliği var. Ayrıca, piyasada daha az sayıda kripto traderı ve daha az rekabet var, bu da potansiyel fiyat farklılıklarına yol açıyor.

Kripto paralarda ciddi piyasa değeri gözleniyor

İlk kripto para birimi Bitcoin, 2009 yılında Satoshi Nakamoto tarafından piyasaya sürülmesine rağmen, hala piyasadaki en değişken kripto para birimlerinden biridir. Bu, arz ve talepteki değişikliklerden ve büyük ölçüde madeni paranın ademi merkeziyetçi olmasından kaynaklanıyor. Kripto para birimleri çok değişken olduğundan, borsalar arasında büyük fiyat değişiklikleri olabilir. Bu bize arbitraj fırsatı veriyor.

Kripto para arbitrajının eksileri

KYC gereksinimleri

Herhangi bir kripto para borsasında işlem yapmak için, yürürlükteki KYC düzenlemelerine uymanız gerekir. Bazen, borsanın bulunduğu ülkede bir banka hesabına sahip olmanız veya banka hesabınızı bağlamanız ve kimliğinizi doğrulamanız gerekebilir. İşlem yapmadan önce hesabınızı KYC aracılığıyla doğrulamanız da 24 saate kadar sürebilir.

Paraları saklama

Arbitraj için birden fazla borsaya erişmeniz gerektiğinden, paralarınızı hepsinde saklamanız gerekebilir. Bu kripto paralar çevrimiçi bir hesapta saklandığından, saldırılara karşı hassastırlar. Bu daha az bilinen işletmelerden bazıları, madeni paraları müşterilerinden çalma eğilimindedir. Bu nedenle, daha az yerleşik platformlarda kripto ticaretine kaydolmaya başlamadan önce bu riskin farkında olmanız gerekir.

Komisyonlar

Kripto borsaları ücretsiz olarak para yatırmanıza, çekmenize veya ticaret yapmanıza izin vermez. Ücret olarak paranın belirli bir yüzdesini alırlar. Bu yüzden arbitrajdan elde edilen karı hesaplarken ücretleri de dahil etmeniz gerekiyor.

Büyük işlemler daha iyi kâr sağlar

Arbitrajdan elde edilen kar, geçerli olan tüm işlem gecikmeleri ve ücretlerinden sonra oldukça küçük olabilir. Arbitrajdan büyük karlar elde edebilmek için ticaret hacmini artırmanız gerekir.

Çekim limitleri

Büyük alım satımlar yaptığınızda, borsaların belirli para çekme limitleri olduğunu aklınızda bulundurmanız gerekir. Yani aynı gün cüzdanınızdan kripto bakiyenizi çekemeyebilirsiniz.

Zamanın büyük önemli olduğunu unutmayın

Her kripto para birimi işleminin madenciler tarafından tamamlanması ve doğrulanması en az 10 dakika sürebilir. Bu süre içinde piyasa aleyhinize hareket edebilir ve potansiyel arbitraj karınızı kaybedebilirsiniz. Piyasa çöktüğünde traderın herhangi bir kar elde etmediği ve kârın bir zarara dönüştüğü birçok durum vardır.

Bazı durumlarda, bir borsadan jeton satın almış olabilirsiniz, ancak piyasa aleyhinize hareket etti ve jetonu başka bir borsada satamazsınız.

Yavaş transferler

Küresel kripto para piyasalarında işlem hacmindeki artışla, işlemlerin işlenmesi ve doğrulanması daha uzun zaman alıyor. Hızlı bir şekilde para transfer etmek istediğinizde bu büyük bir sorun olabilir. Bitcoin işlemlerinin işlenmesi, Ethereum (ETH) işlemlerine kıyasla çok daha uzun sürer.

Rekabet

Arbitraj arayan daha fazla trader olabilir ve bu, farklı borsalardaki işlem hacimlerinde değişikliklere yol açabilir. Bu aynı zamanda başkaları için arbitraj fırsatlarını da azaltabilir.

asıl Yapılır Arbitraj Teknikleri Neler (4)

Arbitraj yapmadan önce bilmeniz gerekenler

Yeni listenenen projeler

Her zaman yeni kripto para birimi listeleri için tetikte olun. Herhangi bir kripto para birimi bir borsada ilk kez listeleniyorsa, büyük olasılıkla, borsada madeni paraya çok az talep vardır veya hiç yoktur.

Bitcoin’i transfer etmek oldukça yavaştır

Bitcoin işlemlerinin çok zaman aldığı bilinmektedir. Arbitraj, olabildiğince hızlı işlem yapmanızı gerektirdiğinden, BTC’nin yavaş işlem süresi karlı bir işlem yapma şansınızı azaltabilir. Çok daha hızlı işlemler sunan ETH gibi altcoinleri düşünebilirsiniz.

Stratejik planlar oluşturun

Arbitraj aramaya başlamadan önce dikkate alınması gereken çeşitli faktörler ve sorular vardır. Her ticarete ne kadar para aktarılacağını planlamanızı öneririz. Ne kadar kâr elde edeceksiniz? Kârınızı azaltabilecek çeşitli ücretler nelerdir?

Net bir stratejik plan yapmak, tüm bu soruları yanıtlamanıza ve arbitraj fırsatını değerlendirmenize yardımcı olabilir.

Gözünüz her zaman ekranda olsun

Arbitraj fırsatları günün herhangi bir saatinde ortaya çıkabilir. Onları fark etmek için pazara göz kulak olmalısın. Piyasa dalgalanması sırasında fiyat farklılıkları olasılığı daha yüksektir, bu nedenle bu tür değişikliklere yol açabilecek son haberleri ve gelişmeleri izlemeniz gerekir.

Hedge stratejileri

Kendinizi ani piyasa değişikliklerinden korumak için riskten korunma stratejilerinden yararlanabilirsiniz. Riskten korunma sizi potansiyel kayıplardan korur, ancak aynı zamanda potansiyel karınızı da azaltır. Riskten korunmayı, sizi olası hasarlardan koruyan bir sigorta poliçesi olarak düşünebilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments