Kenya Bitcoin’e Yöneliyor, Kenya Merkez Bankası Açıkladı!

0
  • Kenya merkez bankası, ülkesinin karşı karşıya olduğu finansal belirsizliklerle mücadele etmek için “Kenya Bitcoin’i benimseyecek” açıklamasını yaptı.
  • Kenya ayrıca gelir elde etme kaynağı olarak kripto para birimini eklemeyi umuyor.
  • Dijital ödemeler, Covid-19 salgınıyla mücadele etmek amacıyla geçmişte kullanıldığı gibi Kenyalılar için yeni değil.

Kenya’nın merkez bankası, Bitcoin’i ekonomik zorluklardan uzak bir sığınak olarak kucaklamak niyetini açıkladı. CBK, sistematik, mali ve parasal zorlukların ülkenin büyümesini engelleyen başlıca faktörler olduğunu vurguladı.

CBK Valisi Patrick Njoroge, dijital varlığı kullanmanın ülkenin istikrarsız para birimini kolaylaştırmaya yardımcı olabileceğini söyledi. Njoroge, Kenya’nın şu anda kripto para birimlerinin kurtarabileceğine inandığı yabancı para kıtlığı ve fahiş krediler nedeniyle savunmasız olduğunu belirtti.

“Bitcoin’e geçme kararımız hem taktiksel hem de mantıklı. Para birimimiz her zaman Kenya şilinin aşırı değerlendiğini iddia eden Uluslararası Para Fonu için kum torbası olmuştur. ”dedi Njoroge.

Njoroge, kripto para birimlerini benimsemenin olası faydalarını vurguladı ve forex oranı boşlukları genişlemeye devam ederken Kenya’nın borcunun keskin bir artış gösterdiğini belirtti. Vali, Bitcoin kullanmanın ülkeyi döviz kayıplarından koruyacağına inanıyor.

Kenya Bitcoin’i yaymakta ısrarlı

Bitcoin‘in son zamanlarda elde ettiği önemli kazanımlar göz önüne alındığında, merkez bankası gelecekteki olası değer artışından yararlanmayı umuyor.

Bu gelişme Kenya vatandaşlarından karışık tepkiler aldı. Ekonomist ve yoksulluk danışmanı Mihr Thakar, Bitcoin’in benimsenmesinin gelişmekte olan ülkeler için gelir getirebileceği yorumunu yaptı. Bunun, gelişmiş ülkeler lehine olan baskıcı finansal sistemin statükosuna meydan okuyacağını da sözlerine ekledi. Thakar, mevcut durumun daha küçük ülkeleri alıcı tarafa koyduğuna inanıyor.

Tesla CEO’su Elon Musk’ın yakın zamanda BTC’ye yatırım yapması, CBK’nın Bitcoin kullanımını değerlendirme kararını daha da güçlendirmiş olabilir. Musk geçtiğimiz günlerde Tesla’nın nakit rezervlerinin bir kısmı olarak Bitcoin’e yaklaşık 1,5 milyar yatırım yaptığını duyurdu.

Öte yandan bazı vatandaşlar, kalkınmayı desteklemeyen önde gelen ülkelerden gelen potansiyel tepkilere bağlı olarak bu uyum değişikliği konusunda endişelerini dile getirdi.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments