İran, Elektrik Kesintileri için Bitcoin Merkezlerini Suçluyor

0

Bitcoin merkezlerinin, ülke genelinde milyonları karanlıkta bırakan elektrik kesintilerine neden olduğu belirtiliyor.

Başkent, Tahran ve Meşhed, Tebriz ve Urmiye gibi diğer büyük şehirlerin çoğu tekrar tekrar kesintiler yaşadı.

Ülke sakinleri, ışıksız yollarda giden trafiğin videolarını yayınlayan kullanıcıların etkilerini göstermek için Twitter’ı ziyaret ettiler.

Bitcoin Merkezleri nedir?

Associated Press‘e göre İran, günde 450 MW ile dünyadaki en yüksek on kripto para birimi kapasitesinden birine sahip.

The Times’ın bildirdiğine göre, eski başkan Donald Trump, İran’a ABD yaptırımlarını yeniden uyguladığından beri, kripto para birimi, Bitcoin’in popülaritesinin artmasına neden olan bir baypas yolu haline geldi.

Radio Liberty, bunun, bazıları okullarda ve camilerde bulunan binlerce yasadışı kripto para birimi çiftliğinin ortaya çıkmasına neden olduğunu belirtti.

Al-Jazeera, bunun İran’ın ABD’deki ortalama 13 sente kıyasla 4 sent kWh’ye mal olan ucuz elektriğinin bir sonucu olduğunu da sözlerine ekledi.

Şimdi hükümet, elektrik şebekesini zorlamak ve ülke genelinde kesintilere neden olmak için kripto para birimini, özellikle de Bitcoin’i suçluyor. Diğerleri, enerji arzının “onlarca yıllık kötü yönetiminin” suçlu olduğunu söylüyor.

Kesintilerden bir kare

Associated Press, yetkililerin yasal olarak ilk kez faaliyet göstermesine izin verilenler de dahil olmak üzere 1.600 merkezi kapattığını da sözlerine ekledi.

Yerel basında çıkan haberlere göre, devlete ait elektrik firması Tavanir, elektrik kesintilerinin ortasında büyük bir İran-Çin Bitcoin çiftliğini kapattı.

Washington Post, güneydoğudaki Kernan eyaletindeki kripto para birimi merkezinin, tamamen çalışma ruhsatına sahip olmasına rağmen ağır enerji tüketimi nedeniyle kapatıldığını bildirdi.

Tavanir’in başkanı Mohammad Hassan Motavalizadeh, ucuza 95MWh elektrik tüketen 45.000 kaçak Bitcoin makinesine polis tarafından el konulduğunu söyledi.

Al-Jazeera’ya göre Bitcoin, Ocak ayı başlarında 42.000 $ ‘ın biraz altında değerlendi, ancak o zamandan beri yaklaşık 31.000 $’ a düştü.

İllegal olaylara da yol açıyor

Telekomünikasyon ve enformasyon bakan yardımcısı mir Nazemi, geçen hafta İran’ın petrol sektöründeki yaptırımlarla başa çıkmaya çalışırken kripto para biriminin “yardımcı olabileceğini” açıkladı.

Öte yandan hükümet, yurtdışına ne kadar para gönderileceğini sınırlamaktan ve kara para aklama, uyuşturucu satışları ve internet suçlu gruplarını kontrol edememekten de endişe duyuyor.

İranlı kripto para madencilerinin, 2018’de iki İranlı erkeğin Atlanta şehrine büyük bir siber saldırı ile bağlantılı olarak suçlandığı gibi, sofistike siber saldırılarda fidye yazılımı kullandıkları biliniyor. Perşembe günü, İngiliz siber güvenlik firması Sophos, İran’ın güneyindeki Şiraz kentindeki kripto madencilerini binlerce Microsoft sunucusunun kontrolünü gizlice ele geçiren kötü amaçlı yazılımlara bağlayan kanıtlar bulduğunu bildirdi.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments