IOTA, Nectar Testnet’in Yaklaştığını Duyurdu! IOTA Fiyatı Ne Olacak?

0

IOTA Nectar testnet piyasaya “yaklaşıyor” ve Coordicide halka açık testler için beta yazılım olarak kullanıma sunulacak. IOTA Fiyatı bu duyurularla ve yeni testnet ile birlikte yüksek volatiliteye ulaşabilir.

Chrysalis’in piyasaya sürülmesi lansmana doğru büyük adımlar atıyor. Chrysalis yani IOTA 1.5’in ilk tam (aşama 2) uygulaması halka açık bir test ağında yayınlandı. Ayrıca, Rust tabanlı Bee düğümünün alfa versiyonu da dün ilk kez bakmak isteyenler için yayınlandı:

Buna paralel olarak, Coordicide yani IOTA 2.0 da iyi ilerliyor. Bir güncellemede Serguei Popov, araştırma departmanının ilerlemesi hakkında bilgi verdi. IOTA kurucu ortağı, geçen ay Pollen test ağında “teşvik edilen test ağına yaklaştıkça” “daha fazla ilerleme” kaydedildiğini belirtti. Pollen test ağı ile ilgili olarak Popov şunları söyledi:

Geçen ay Pollen testnet v0.3.5’i kullanıma sunarak Pollen test ağımızın güvenliğini ve güvenilirliğini artırdık. Yeni veri akışının entegrasyonu ve test edilmesiyle ilerliyoruz. İlk deneyler, daha verimli bir eşzamanlılık yönetimi sayesinde genel bir performans artışı göstermekte. Ekip, Proof of Work (aPoW) uygulamasını tamamladı.

Popov’un ortaya çıkardığı gibi, Nectar, Coordicide’in beta yazılımı olacak. Bu kapsamda, yazılımın “bazı hatalara” sahip olacağını, ancak “Nectar’ın içerdiği temel protokolün teorik açıdan sağlam olduğunu” umuyor.

…Bu nedenle, yayınlanmasını takip eden aylarda gerçekleştirilecek olan zorlu test sürecini sabırsızlıkla bekliyoruz. Geniş topluluk katılımı iki nedenden ötürü gerekli olacak: hataları ortaya çıkarmak ve ayrıca uygulamanın sağlamlığına güven oluşturmak için.

Ayrıca Popov, araştırma ekibinin mesaj ve değer karmaşasını birleştirme alanında önemli ilerleme kaydettiğini bildirdi. Bu, genel muhasebe durumunun yeniden düzenlenmesini gerektiriyordu. “Marker uygulamasının ve şube-DAG yeniden düzenlemesinin bir parçası olarak, yeni UTXO-DAG uygulamasını tamamlıyoruz”, bu da birleştirmenin artık tamamlanabileceği anlamına geliyor. “Bundan sonra, halihazırda uygulanan tüm Mana işlevleri entegre edilecek.” diye de ekledi.

IOTA, Nectar Testnet'in Yaklaştığını Duyurdu! IOTA Fiyatı Ne Olacak?

Popov, geçtiğimiz birkaç ay içinde IOTA 3.0 için çeşitli parçalama seçeneklerini keşfettikten sonra, IOTA Vakfı’nın artık bu yönde bir karar aldığını açıkladı.

Uzun tartışmalardan sonra, dikkatimizi veri parçalama geliştirmeye odaklamaya karar verdik.

Ekim ayında Popov, IOTA 3.0’ın hem veri parçalamayı hem de akışkan parçalamayı birleştirebileceğini belirtti. Birinci katman ölçekleme çözümü olarak sıvı parçalama üzerinde çalışılırken, veri parçalama ikinci katman çözümü sağlamayı amaçlamakta. Bununla birlikte, Popov’un yeni açıklaması, veri parçalamanın IOTA Vakfı’nın ilk odak noktası olacağını gösteriyor.

IOTA Fiyatı nedir, ne olacak?

IOTA fiyatı biz bu yazıyı hazırladığımız saatlerde 3.42 TL’den işlem görüyor. Son 24 saatte %11.50 değer kazanarak günü artılarda kapatacak gibi. Altcoin Sezonu başlıyor dediğimizde aslında pek de yanılmıyorduk.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments