İngiltere Merkez Bankası Kripto Paralar İçin Uyardı

0

İngiltere Merkez Bankası başkanı Andrew Bailey, mevcut kripto para birimlerinin uzun sürmeyeceğine inanıyor. İngiltere merkez bankası başkanı, “kalıcı bir dijital para biriminin” tasarımı, yönetimi ve düzenlemelerinden bahsederken, “Kripto para birimlerinin başlangıçtan itibaren formüle edildiğini sanmıyorum.” dedi.

İngiltere Merkez bankası ne düşünüyor?

İngiltere Bankası (BOE) Başkanı Andrew Bailey, Pazartesi günü Dünya Ekonomik Forumu’nun çevrimiçi Davos Gündeminde kripto para birimi hakkında konuştu. “Dijital Para Birimlerini Sıfırlama” başlıklı bir panelde konuşan, ödemelerdeki dijital yeniliğin “var olabilmek için varlar” olduğunu söyledi.

Ancak, kripto para birimlerine gelince, İngiltere merkez bankası başkanı şunları söyledi:

Bir dijital paranın kalıcı olabilmesi için tasarım, yönetim ve düzenlemeler gerekiyor. Peki bunlar oldu mu? Hayır, açıkçası henüz orada olduğumuzu sanmıyorum. Kripto para birimlerinin başlangıçta formüle edildiğini sanmıyorum.

İngiltere Merkez Bankası başkanı ekledi: “İnsanların ödemelerinin istikrarlı bir değere sahip bir şekilde yapılacağına dair güvenceye sahip olması sorunu var. En nihayetinde devletle bir bağlantısı olan fiat para birimi dediğimiz para birimi olması gerekiyor.”

Bailey, bunun, inovasyonun geldiği, istikrarlı paraları ve merkez bankası dijital para birimlerini (CBDC’ler) örnek olarak adlandırarak, çeşitli şekillerde organize edilebileceğini belirtti. Diğer merkez bankaları gibi, İngiliz merkez bankası da kendi merkez bankası dijital para birimini çıkarmaya çalışıyor.

İngiltere Merkez Bankası Kripto Paralar İçin Uyarıyor

 

Bailey ayrıca dijital para birimleri için uygun gizlilik seviyesinin sıkı bir şekilde tartışılacağına dikkat çekti. O, “Bu, her türlü dijital para biriminde yapılan işlemler için bir gizlilik standardı sorusu ve kamu yararının nerede yattığı, bize gelen büyük bir sorun.”

2004’ten 2014’e kadar Avrupa Parlamentosu üyesi olarak görev yapan İngiliz siyasetçi Godfrey Bloom, Bailey’nin kripto sözleri hakkında bir tweet attı.

Bitcoin, merkez bankacılarının kalbine terör estirir. Her bitcoin veya altın para satın aldığınızda, bunun bozuk tabutlarında başka bir çivi olduğunu bilirler.

Bununla birlikte İran’da elektrik kesintileri yaşanıyor son günlerde. Merkez Bankası da geçmişte Bitcoin hakkında şu yorumu yapmıştı.

Madencilerin, CBI tarafından tanıtılan kanallara doğrudan ve izin verilen limit dahilinde orijinal kripto para birimini tedarik etmesi gerekiyor,

Her bir madenci için kripto para birimi miktarının yasal sınırı, madencilik için kullanılan sübvansiyonlu enerji seviyesine göre ve tarafından yayınlanan talimatlara göre belirlenecektir.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments