Grayscale nedir? Grayscale son dönemde dikkat çekiyor

0

Grayscale nedir? Grayscale Bitcoin Trust, bireysel yatırımcıların kendi aracılık hesaplarında alıp satabilecekleri bir dijital para yatırım ürünüdür.

Grayscale nedir?

21 Ocak 2020’de, SEC raporlamasına tabii tutuldu, hisselerini SEC’e bildirdi ve Grayscale’ı SEC tarafından bir raporlama şirketi statüsüne kavuşan ilk dijital para yatırım aracı olarak belirledi. Bu, özel plasman hisselerinin yasal elde tutma süresi SEC kurallarına göre 12 aydan 6 aya indirileceği için, Grayscale’ın özel plasmanında hisse satın alan akredite yatırımcıların daha erken bir likidite fırsatına sahip olmalarını sağlayacak.

Grayscale Yatırım Ortaklığı, 25 Eylül 2013 tarihinde Bitcoin Yatırım Ortaklığı olarak, akredite yatırımcılara özel bir yerleştirme olarak giriş yaptı ve daha sonra, uygun hisselerin halka açık olarak işlem görmesi için FINRA onayı aldı. Bu, yatırımcıların GBTC sembolü altında Vakfın halka açık hisselerini alıp satabilecekleri anlamına gelir. Grayscale Investments, yatırımcı adına hisse senetleri ile geleneksel bir yatırım aracı olarak adlandırıyor. Trust’ın kendisi bir ETF olmasa da Grayscale, fiziksel olarak desteklenen bir ETF olan SPDR Gold Trust gibi popüler emtia yatırım ürünlerine göre modellendiğini söylüyor.

Grayscale güvenli mi?

GBTC, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) kaydolması gerekmeyen şirketler için Alternatif Raporlama Standardı kapsamında tezgah üstü bir piyasa olan OTCQX’te halka açık olarak işlem görüyor. Başarısı Bitcoin’inkini yansıtır çünkü değeri yalnızca bu kripto para biriminden elde edilir.

11 Eylül 2019 itibariyle, GBTC’nin yönetim altındaki varlıkları (AUM) yaklaşık 2.16 milyar dolar ve ödenmemiş 2.4 milyon hissesi bulunuyor. Vakıf minimum 50.000 $ yatırım gerektirir ve Trust’a özel yerleştirme olarak abone olmak isteyen akredite yatırımcılar için günlük olarak tahakkuk eden yıllık yüzde 2,0 ücret alır. Öte yandan, yatırımcılar GBTC halka açık kotasyonunun bir hissesi kadar az bir pay satın almaya hak kazanıyor.

Grayscale, fon yönetiminin yıllık ücretten daha değerli olduğunu ve en önemli satış noktalarından birinin menkul kıymet olduğunu öne sürüyor. Kripto para birimini güvenli bir şekilde saklamak herkesin bildiği gibi zordur ve şirket yatırımcılara Grayscale Bitcoin Trust’ın varlıklarının “endüstri lideri güvenlik standartlarını kullanan sağlam bir güvenlik sistemi tarafından korunduğunu” garanti eder.

Grayscale nedir? Son dönemde oldukça dikkat çekiyor
Grayscale nedir? Son dönemde oldukça dikkat çekiyor

Tezgah üstü alım satım yapan bir yatırım aracı olarak GBTC, yatırımcıların neredeyse tüm ABD menkul kıymetleriyle aynı şekilde alıp satmaları için kullanılabilir. Örnek olarak, GBTC bir aracı kurum aracılığıyla alınıp satılabilir ve ayrıca IRA’lar veya 401 (k) s gibi vergi avantajlı hesaplarda da kullanılabilir.

Grayscale’ın dezavantajları neler?

Citron Research’ten Andrew Left, Grayscale Investment Trust’ı alenen eleştirdi ve Citron, GBTC’nin “Bitcoin’e sahip olmanın en tehlikeli yolu” olduğunu tweetledi. Grayscale’a yatırım yapmanın olası dezavantajları arasında, kripto para birimi piyasasındaki genel dalgalanma ile ilişkili risk faktörlerinin yanı sıra, SEC’e kaydolması gerekmeyen yatırım araçları ile birlikte yıllık ücretin yanı sıra yüksek prim ödemesi sayılabilir.

Trust şu anda özellikle bitcoin için türünün tek fonu olduğundan, yatırımcılar yüksek bir prim ödüyorlar. Eylül 2018’de, GBTC hisseleri 7,95 $’lık yüksek bir seviyede işlem gördü; bu, o zaman her bir hissenin temsil ettiği güven dahilindeki bitcoin’in değerinden yaklaşık %20 daha yüksek. Bu prim önemli olsa da, geçmişte olduğundan daha düşük – GBTC, temeldeki bitcoinlerinin değerinin iki katından daha fazla fiyatla kapandı. Gri tonlamalı teklifler, fiyatların Grayscale tarafından değil piyasa tarafından belirlendiği için fiyat dalgalanmaları arz ve talebin bir sonucu olabilir.

Ekim 2018 itibariyle, GBTC’nin her bir payı 0,001 bitcoin’den daha azını temsil ediyordu. Bu, bir bitcoin’e sahip olmak için 1000’den fazla GBTC hissesi gerekeceği anlamına gelir. GBTC, 2017’de istikrarlı bir artış gördü ve yıl sonunda zirve yaptı. Bununla birlikte, 2018’deki performansı dalgalandı ve genel olarak GBTC, Ekim 2018 itibariyle neredeyse% 65’lik bir düşüşle düşüş eğilimi gösterdi. Daha keskin düşüşler, hisselerin değerinin çoğunu veya tamamını kaybedebileceği anlamına gelebilir. 2019’da Bitcoin’in fiyatı genel olarak yükseliş eğilimi gösterdiğinden, GBTC bunu takip etti.

 

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments