FED Tapering’i 30 Milyar Dolara Çıkarabilir! Bitcoin Ne Olacak?

0

Pandemi başlangıcında yaşanan likidite sıkıntılarını gidermek için, varlık alımlarını artıran ABD Federal Reserve, pandeminin etkilerinin azaltılması sonrası, artan enflasyon baskılarıyla birlikte, Kasım ayında varlık alım miktarını azaltmaya başladı. Bununla birlikte enflasyonun “geçici” olmaktan “kalıcı” olmaya evrilmesiyle, Fed’in tapering hızı gündeme geldi ve şimdi de tapering miktarının aylık 15 milyar dolardan 30 milyar dolara çıkarılması konuşuluyor. Peki bu değişiklik kripto piyasasını, Bitcoin ve altcoin fiyatlarını nasıl etkileyecek?

Tapering miktar artışı, Bitcoin için ne ifade ediyor?

Bloomberg’in, Goldman Sachs’ın bir bilgilendirme notuna dayandırdığı haberine göre Fed, aylık 15 milyar dolar olan tapering miktarını, 2022’de 30 milyar dolara çıkarmayı planlıyor. Goldman Sachs ekonomistleri, bu bilgilendirme notunda, ayrıca 2022’de bir, 2023 yılında ise iki tane faiz artırımı beklediklerini belirtiyorlar. Yeni programla beraber, alımların 2022 yılının Mart ayında tamamen bitirileceği öngörülüyor. Goldman Sachs’ın baş ekonomisti olan Jan Hatzius, söz konusu bilgilendirme notunda şu değerlendirmeyi yapıyor:

Fed yetkilileri tarafından, tapering konusunda daha net bir tavır alınması, son iki ayda beklentilerin üzerinde gelen enflasyon rakamlarından ve daha hızlı bir tapering politikasının piyasalara bir şok yaşatmayacağı düşüncesinden kaynaklanıyor.

Kriptokoin.com haberlerinden de hatırlayacağınız üzere Fed, Mart 2020’de kişi başı 600 ve 1200 dolarlık destek paketleri oluşturmuş ve bu paketler için ayda 120 milyar dolara ulaşan tahvil alımları yapmıştı. Parasal genişlemeyle birlikte, likidite Bitcoin başta olmak üzere kripto piyasasına yöneldi ve fiyatlar tarihi seviyelere ulaştı. Fed’in taperingi artırmasıyla, şimdi bu durumun tersi söz konusu olacak. Tapering artışının, Bitcoin ve kripto piyasası üzerindeki etkisi ise merakla bekleniyor. İki hafta önce açıklanan son 30 yılın en yüksek ABD TÜFE verileri, bazı uzmanlara göre enflasyon için güvenli liman olan Bitcoin fiyatının da kısa süreli bir ralli yaşamasını ve ATH’ı olan 69 bin dolara ulaşmasını tetiklemişti.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments