Ethereum Tüm Zamanların Rekorunu Kırdı, Fiyatı Ne Oldu?

0

Ethereum fiyatı rekor kırdı! Blockchain ağının kripto para birimi olan Ether (ETH), bazı büyük borsalardaki verilere göre önceki tüm zamanların en yüksek fiyatını kırdı.

Ethereum nedir, nasıl kuruldu?

Ethereum, tahmin piyasaları veya ticaret yerleri gibi merkeziyetsiz uygulamalar (dapps) için bir blok zinciridir. Dapps, normal uygulamalara benzer şekilde çalışır, ancak sansür direnci gibi blockchain tabanlı teknolojilerin özelliklerini devralır.

Ethereum blok zinciri, projenin en tanınmış kişiliği olmaya devam eden Rus-Kanadalı geliştirici Vitalik Buterin tarafından ortak kuruldu ve ilk olarak tanımlandı.

Merkezi olmayan finans’ta (DeFi), bugüne kadarki en iyi kripto para biriminin Ether olduğu kabul edilmektedir. DeFi piyasaları, internet bağlantısı olan herkese, izinsiz ve otomatik borç verme, alım satım ve borçlanma sağlar. Pazar kısa süre önce, yönetim altındaki varlıklara (AUM) benzer bir ölçü olan kilitli toplam değerde (TVL) yaklaşık 22 milyar doları aştı.

Ethereum fiyatı rekor kırdı!

Ethereum fiyatı ne oldu?

Bugün fiyat 1,439,33 dolara kadar yükseldi. Bu Bitstamp borsasının kaydettiği en yüksek fiyat olan 1,420 doların üzerinde. Coinbase ve Bitfinex, aynı seviyede listelenen önceki rekor zirvelere sahip. Bugün itibariyle, CoinDesk’in küresel döviz fiyatlarının ortalaması olan 1.448 $ ‘ın tüm zamanların en yüksek seviyesi kırılmadı.

Önceki rekor iki yıl önce 13 Ocak 2018’de kırılmıştı. Ether bugün yaklaşık %12 değer kazandı. Bunun sebeplerinden birkaçının hem boğa sezonu hem de Ethereum 2.0’ın sürecinin başlaması olarak görülebilir.

Ether ilk olarak bu ayın başlarında rekora koştuğunu boğa sezonuyla belli etmişti, ancak Bitcoin’in geçen hafta 40.000 $’dan 30.000 $’a çekilmesiyle tetiklenen kısa bir piyasa düzeltmesinin kurbanı oldu.

Bitcoin‘in Aralık 2017 rekor fiyatını aşarak bu ayın başlarında 41.900 $ ‘ın üzerine yeni bir yükselişe ulaşmasından yaklaşık iki ay sonra önceki boğa sezonu zirvesini daha da üste çıkardı.

Ethereum, tüm zamanların zirvesine giden yolculuğunda bitcoin’i takip ederken,% 92’lik bir kazançla yılbaşından bugüne en iyi kripto para birimi olmayı başardı. Bitcoin bu yıl şimdiye kadar sadece %27 arttı.

Messari’ye göre, ETH’nin 2015’teki ilk halka açık satışından bu yana Ether, %1000’in üzerinde bir artış gösterdi.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments