Ethereum (ETH) Kaç TL?

Ethereum (ETH) Kaç TL?

Ethereum sistemini anlatacak olursak eğer dağıtık hesaplama platformu demek doğru olacaktır. Açık kaynaklı olan ve genel erişime de açık olan bir sistemdir. Aynı zamanda kullanıcılarına blockchain tabanlı bir hizmet sunar. Ethereum coini akıllı sözleşme olarak adlandırılan bilgisayar protokolünü de desteklemektedir. Kurucusu Rus bilgisayar programcısı olan Vtalik Buterin ve İngiliz programcı olan Gavin Wood’dur.

Ethereum sistemi sahip olduğu teknolojiler ile birlikte merkezsiz bir coin sistemidir. Çok geniş kullanım alanına sahiptir. Pek çok kullanıcı araçsız olarak işlemlerini gerçekleştirebilmektedir. Peki bu ethereum üretimi nasıl yapılır? Bitcoin üzerinde de görmüş olduğunuz üzere burada da temel bir madencilik sistemi vardır. Ethereum madencileri de bilgisayarları ve özel donanımları sayesinde oldukça yüksek kapasitelere sahip GPU’lara sahiptir. Aynı zamanda ASIC çip denilen cihazların da gücünden faydalanarak Ethereum üretimleri yapılır. Tüm bu üretim süreci de tabi ki fiyat akışlarını tetiklemektedir.

 

Burada önemli olan işlem gücüdür. Elektrik tüketimiz ve hesaplama gücünüz de ön planda tutulur. Kripto para madenciliği yapılırken sizlere yakalayacak olduğunuz başarı oranını direkt olarak etki eder. Kısacası söz konusu olan parametreleri de göz önünde bulundurmanoz yeterlidir. İyi bir ekipman ile birlikte adımları izleyerek Ethereum blockchain yapmanız mümkün olur ve madencilik başlar.

Unutmayın ki bütün coinlerde olduğu gibi Ethereum coininde de piyasayı belirleyen birkaç faktör söz konusudur. Eğer alımlar yüksek olursa piyasası da yüksek olur. Ancak coin bir anda satışlarını yükseltirse bu seferde düşmeler söz konusu olacaktır. Kısacası birbirini etkileyen bir zincir ile bağlıdır demek doğru olacaktır.

Ethereum Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ethereum hesaplama işlemleri sanılanın aksine oldukça basit bir şekilde gerçekleşir. Öncelikle kripto para dünyasında ilerlerken kullandığını uygulamalara göre bunlar değişkenlik gösterir. Genel olarak söylemek gerekirse fiyat ve madencilik karlılığı hesaplama da 2 farklı kategoride incelenir.

Madencilik karlılığınızı hesaplamak adına internet ortamında birçok hesaplama motorunu kullanabilirsiniz. Bu araçlar genellikle kullandığınız elektriğin birim fiyatından, donanımızın yedeklerine ve o anki madenciliğin işleyişine kadar bütün tutarları sizlere sunar. Tek başınıza birçok matematik işlemi kullanmadan kolayca programlarla birlikte hesaplamaları gerçekleştirmek mümkün olacaktır.

Ethereum ve Alt Coinlerle Olan İlişkisi Hakkında

Ethereum sistemi temele bakıldığında birçok yeni yazılım için son derece müsait bir ortama sahiptir. Bu sebeple de sonradan ortaya çıkan birçok yeni coinin de işlem gördüğü alanlardan biri olarak karşınıza çıkar. Eğer piyasa üzerinde yeni bir coin ortaya çıkacaksa ICO adı verilen İlk Para Tekliflerinin gerçekleşmesi gerekir. Bu süreçte piyasaya sürülmeden önce kitlesel olarak toplanan fon sistemlerine, fonlar neticesinde Ethereum sistemine sağladığı para değerine göre yapılmaktadır. Kısacası Ethereum sistemi de kendi temel dolaşımı içerisinde para biriminin girmesini sağlamaktadır. Ancak bunu da belirtmek isteriz. ICO olarak adlandırılan birçok girişimde dolandırıcılık vakalarına da rastlanmıştır.

Ethereum ve Bitcoin Farkları

Bitcoin sistemi kripto para dünyasının şahıdır demek doğru olacaktır. Bu sistem üzerinden yapabileceğiniz işlemler belirlidir. Ancak Ethereum üzerinden yapacağınız işlem çeşitliliği oldukça farklıdır. Yazılımları sayesinde içerisinde yeni sistemler ve alt coin üretimleri gerçekleştirmek mümkündür. Aynı zamanda Ethereum sistemi, bitcoin blockchain sistemine göre çok daha yenilikçidir. Bitcoin madenciliği yaparken işlemci gücünüze göre kazanç elde edersiniz. Ancak Ethereum madenciliğinde denge sistemi söz konusudur. Bitcoin içerisinde herhangi bir blok oluşumu 10dk gibi uzun sürelerle oluşur. Ethereum sistemi ise15 saniye gibi oldukça kısa bir süre içerisinde oluşumlarını tamamlayan yapıya sahiptir.