Ethereum 2.0 Nedir? Hakkında Bilinmesi Gerekenler

0

Kripto Para tarihindeki en önemli güncellemelerden biri olan Ethereum 2.0 güncellemesi, birçok trader ve yatırımcının bilmesi gereken değişikliklere sahip. Yazımızda ise bunu işleyecek, bilgilendireceğiz.

Öncelikle Ethereum’un kendisinden başlamamız gerekiyor.

Ethereum Nedir?

Ethereum, merkeziyetsiz, global ve blockchain ağında işlem gören bir kripto para platformudur. Para birimi ise Ether‘dir. Güncelleme öncesinde yani Ethereum 1.x sürümlerinde PoW(Proof of Work) algoritması kullanılmaktaydı. Bu da demek oluyor ki madencilik ile insanlar Ether kazanıyor, ödüllendiriliyordu.

Bitcoin’den çok daha hızlı transfer altyapısına sahip olmasına rağmen büyük firmalara yetişecek durumda değil. Masterpass ve Visa gibi firmalar ona yukarıdan bakıyor aslında. Bu sebeple 2.0 ile birlikte transfer hızının daha da artması ve biraz da olsa döviz yönetiminin gerçekleştirildiği firmaların hızına yetişmesi bekleniyor.

 

 

Ethereum 2.0 nedir?

Güncellemenin ve yeni versiyonun adı Ethereum 2.0 Serenity. Ethereum’un bu sürümdeki en önemli özelliği kullanıcıların bu ağda tuttukları paralarını stake edebilmesi. Ne kadar fazla Ethereum stake ederseniz transferlere o kadar az ücret ödeyecek, yine doğru orantılı şekilde para kazanacaksınız. Madencilik yapan kullanıcılar için dezavantaj ise artık yeni bloklarda ödüllendirilmeyecek, para kazanamayacaksınız. Artık PoW(Proof of Work) değil PoS(Proof of Stake) sistemine geçilecek. Sürecin hard fork şeklinde yapılacağı belirtildi. Geçiş süreci üç fazdan oluşacak.

  • Beacon Chain
  • Shard Chains ve Shard Blocks
  • eWASM

İlk fazın 2022 sonlarında bitmesi düşünülüyor. Sürecin tamamen sona ermesi ise ortalama beş yılı bulabilir.

Ethereum 2.0 Fiyatı Nasıl Etkiler?

Bulunduğumuz aylarda (Aralık 2020-Ocak 2021) bütün kripto para birimleri artışta diyebiliriz. Bitcoin ve Ethereum’un gün gün rekor kırması bilinçli bilinçsiz bütün yatırımcıları topladı. Elbette Ethereum 2.0 güncellemesi haberi geldiğinde piyasalarda bir hareketlenme olmuştu fakat düzeltme kaçınılmazdı. Hâli hazırda yatırımcılar Bitcoin dışında yatırım yapacakları ikinci bir liman arıyorlar. Dünya kripto para piyasasında hacim olarak ikinci sırada yer almasına rağmen arkadan gelip onu takip eden birsürü altcoin var. Bunlardan birkaçı Ripple, Litecoin, NEO gibi koinler.

 

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments