Dogecoin Kaç TL?

Son zamanlarda adını sıklıkla duyduğumuz bir diğer coin ise Dogecoin’dir. İlk olarak 2013 yılında Aralık ayında piyasaya giriş yapmıştır. Özellikle de günümüzde yatırım ve işlem amaçlı olarak kripto paraların daha fazla tercih ediliyor olmasıyla birlikte Dogecoin ve türevleri de her geçen gün piyasa içerisinde çoğalmaya devam ediyor.

Değişen dünya düzeninde artık geleneksel yöntemlere yavaş yavaş veda edilmeye başlandı. Özellikle de bankacılık işlem ücretlerinin olmadığı ve aynı zamanda da son derece eğlenceli bir tasarıma sahip olan Dogecoin herkesin dikkatini çekmeyi kısa sürede başarmıştır. Dogecoin Jackson Palmer ve Billy Markus tarafından ortaya çıkartılmıştır.


2014 yılının Ocak ayına gelindiğinde ise Dogecoin işlem hacmi oldukça hızlı yükselişlere geçmiştir. Hatta işlem hacmi Bitcoin dahil olmak üzere çok sayıda ünlü kripto para birimlerini geride bırakmayı da başarmıştır. Yaşanan bu yükselişler devam etmiştir. 7 Ocak 2018 tarihinde ise 0,017 zirvesine kadar çıkmıştır.

Dogecoin incelendiğinde blockchain teknolojisi içerisinde herhangi bir yenilik çıkarma amacında olmadığını da görebilirsiniz. Litecoin kripto para biriminin kurmuş olduğu blockchain ağı üzerinden hizmetlerine devam ediyor. Aynı zamanda gelişimlerine de bu blockchain ağı üzerinden devam etmektedir. Litecoin üzerinde gerçekleşen güncellemelerin her biri Dogecoin içinde geçerlidir. İlk ortaya çıktığından beri Dogecoin yatırım amacıyla her bir blok madenciliği adına kullanıcısına ödül vermektedir. İlerleyen zamanlarda ise bu ödül statik bir hale gelmiştir.

Doge Coin Özellikleri Hakkında

Aslında Dogecoin ismini ünlü bir internet karakterinden almıştır. Özellikle herkes tarafından erişilebilir ve dost canlısı bir kripto para olarak piyasaya çıkmıştır. Bu sayede de Bitcoin üzerinde yaşanan karmaşıklık sona erebileceği düşünülmüştür. Kullanıcılar içinde erişimin mümkün hale gelmesi sağlanmıştır.

Dogecoin piyasası incelendiğinde bu para biriminin en aktif ve en büyük topluluklardan biri haline dönüştüğünü görmek mümkündür. Özellikle de bahşiş hizmeti de yaygın oalrak kullanılmaktadır. Birçok açıdan finanse işlemlerinin gerçekleştirilmesinde tercih edilen para birimleri arasında yerini almaktadır. Bahşiş amaçlı kullanımda oldukça büyük katkıları da kullanıcılarına yansıtmaktadır.

Ancak Dogecoin’in diğer kripto para birimlerinden ayıran en büyük özelliği deflasyonis olmayıp enflosyonist olmasıdır. Kısacası dolaşım üzerinde Dogecoin ile herhangi bir sınırlamanız yoktur. Yani Bitcoin ve benzeri para birimleri üzerinden sınıra ulaşıldığında madenciliğe devam edilse de bir süre karlı olmayacaktır. Bu sebeple Dogecoin yatırımları uzun vade açısından son derece mantıklı bir coindir.

Dogecoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Dogecoin satın alma fikriniz varsa eğer burada ilk düşünülen nokta bu işin madencilik kısmıdır. En basit şekliyle ele aldığımızda Dogecoin blockchain içerisinde işlemlerin onaylanmasıyla birlikte ödüllendirilir. Ancak bu onay sürecinde de birtakım karmaşık matematiksel süreçler söz konusudur. Bu nedenle de eğer Dogecoin madenciliği yapacaksanız bile güçlü donanımlara sahip olan bilgisayar ağlarına sahip olmanız gerekecektir.

Dogecoin madenciliği yapılırken;

  • Blok süresi
  • Zorluk seviyesi
  • Algoritma
  • Ödül

Gibi kripto para birimlerine kıyasla çok farklılık gösterir. Örnek verecek olursak Dogecoin için dakikada blok süresi 1’dir. Ancak bu Bitcoin üzerinde 10dk gibi uzun bir süreyi kapsar. Litecoin ise 2.5 dakika gibi bir orana sahiptir. Kısacası Dogecoin madenciliği yapmak hem daha hızlı hem de daha kazançlıdır.

Madencilik için sizlere iki farklı seçenek sunulur. Bunlar solo ve madencilik havuzudur. Solo işlemleri içerisinde kişi kendi başına bütün süreci takip eder. Ancak havuz mantığında ise işlemler onaylatılıp ödül kazanma amacıyla ilerleme gösterir. Burada işlem güçlerini paylaşarak artıran bir grup söz konusudur. Sonuç olarak elde edilen kazançlar belirlenirken o an geçerli olan Dogecoin TL fiyatı üzerinden işlemler ele alınır.