Teknik Analiz: Dogecoin Fiyatı, Transfer Ücretleri ve Rekorlar

0

Dogecoin fiyatı uçuşa geçmişken Şubat ayının başlarında Dogecoin günlük işlemler listesinde yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Son birkaç yılda DOGE, Monero (XMR), Dash (DASH) ve Zcash (ZEC) ‘den daha fazla günlük işlem gerçekleştirdi.

Dogecoin (DOGE), tüm kripto paraların en yüksek dolaşımda bulunan tedariklerinden biri olan 128 milyarlık kullanılabilir bir arza sahiptir. DOGE, Brave New Coin piyasa değeri tablosunda 16. sırada yer alıyor ve son 24 saatte 1.02 milyar dolarlık ticaret hacmi ile 6.36 milyar dolarlık piyasa değeri gözümüze çarpıyor.

Scrypt Proof-of-Work coinleri Luckycoin ve Litecoin’e dayanan DOGE, 10.000 DOGE sabit blok ödülüne ve oluşturulan toplam coin sayısında sınır olmaksızın bir dakikalık blok süresine sahiptir. DOGE blok yüksekliği şu anda 3.612.228’in üzerindedir ve enflasyon şu anda %3.88’dir. Zincir ayrıca şu anda çoğu ABD ve Almanya’da bulunan ve %72’si en son sürüm 1.14.2’yi çalıştıran 884 düğüme sahiptir.

Dogecoin Enflasyon Tablosu
Dogecoin Enflasyon Tablosu

Dogecoin hash oranı ne oldu?

2014’te %51’lik potansiyel bir saldırı etrafında dönen güvenlik endişelerinden sonra, Litecoin’in (LTC) yaratıcısı Charlie Lee, DOGE ve LTC için birleştirilmiş bir madencilik çözümü önerdi. Birleştirilmiş madencilik, aynı fikir birliği algoritmasına sahip kripto para birimlerinin eşzamanlı olarak çıkarılmasına izin veriyor. LTC blok ödülü Ağustos 2019’da yarıya indirildikten sonra, DOGE hash oranı da düştü. 2020’nin başlarında, hash oranı Nisan’ın düşük seviyelerinden yükseldi, tıpkı Scrypt ASIC’lerin kWh başına 0,04 ABD doları elektrik maliyetiyle bir kez daha karlı hale gelmesi gibi.

Son birkaç ay içinde hash’deki bir artış, Doki adlı yeni keşfedilen bir botnet ile de ilgili olabilir. Güvenlik araştırmacıları Intezer’e göre, Linux madencilik kötü amaçlı yazılımı “komuta ve kontrol etki alanı adresini dinamik olarak oluşturmak için Dogecoin kripto para birimi blok zincirini benzersiz bir şekilde kötüye kullanarak operatörüyle iletişim kurmak için önceden belgelenmemiş bir yöntemi kullanıyor.”

Dogecoin Hashrate
Dogecoin Hashrate

Dogecoin transferleri gün geçtikçe artıyor

Günlük DOGE işlemleri (aşağıdaki grafik) Aralık 2017’den bu yana büyük ölçüde 20.000-50.000 arasında değişti. Şubat ayı başlarında, günlük işlemler çok yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Son birkaç yılda DOGE, Monero (XMR), Dash (DASH) ve Zcash (ZEC) ‘den daha fazla günlük işlem gerçekleştirdi. Ortalama işlem değerleri (doldurma, aşağıdaki grafik) Ocak 2019’dan bu yana önemli ölçüde düşmüştü ancak şu anda 30.000 ABD dolarına yakın tutuyor.

29 Ocak 2021’de DOGE, zincir içi günlük işlem hacminde 1,43 milyar ABD doları tutarında rekor bir yüksekliğe ulaştı ve o günkü diğer altcoinlerin çoğunu geride bıraktı. Zincirdeki ortalama işlem ücretleri sürekli olarak BTC, LTC, BCH, XMR, ZEC ve Ethereum’dan (ETH) daha düşüktü (gösterilmemiştir). Ortalama işlem ücretleri şu anda 0,22 ABD doları olup, son birkaç ayda önemli bir artış olmuştur.

Dogecoin Transfer Oranı
Dogecoin Transfer Oranı

30 günlük Kalichkin ağ değerinin tahmini zincir içi günlük işlemlere (NVT) oranı (çizgi, aşağıdaki grafik) şu anda 90 ve yükselmeye devam ediyor. 30’un altındaki bir NVT, muhtemelen organik ve sürekli boğa piyasası koşullarını gösterir. NVT’deki dönüm noktaları, varlık değerindeki tersine dönmenin önde gelen göstergeleri olabilir. NVT’deki bir yükseliş trendi, genellikle bir madeni paranın ekonomik faaliyeti ve faydasına bağlı olarak aşırı değerlendiğini gösterir, bu düşüş bir fiyat göstergesi olarak görülmelidir, oysa NVT’deki düşüş trendi bunun tersini gösterir.

Metcalfe yasasına göre ağın temel değerini belirlerken dikkate alınması gereken etkin ve benzersiz adresler önemlidir. Aylık aktif adresler (MAA’lar) şu anda 100.000’dir (doldurun, aşağıdaki grafik), yeni bir çok yılın en yüksek seviyesini işaret ediyor. MAA’larda devam eden ve sürekli bir artış, yükseliş fiyat hareketine işaret eder. DOGE şu anda Zcash (ZEC) ve Ripple (XRP) ‘den daha fazla MAA’ya sahip.

Dogecoin RHS Tablosu
Dogecoin RHS Tablosu

Google’da en çok arananan kelime Dogecoin

“Dogecoin” terimi için dünya genelindeki Google Trendler verileri Ocak 2018’de tüm zamanların en yüksek seviyesine yükseldi ve o sırada şu ana göre düşük ama o zamana göre y

üksek fiyatı yansıtıyor. “Dogecoin” aramalarında yavaş bir artış, Eylül 2019 ve Mart 2019’da her iki zirveden önce geldi ve muhtemelen o sırada yeni piyasa katılımcılarının ilgisini gösteriyor. Genel olarak, “Dogecoin” aramaları, son iki yılda, TikTok’taki birkaç popüler etkileyiciler ve Twitter’daki ünlüler tarafından kripto paradan bahsedildiği zamana kadar düşük kaldı. 2015 yılında yapılan bir araştırma, Google Trendler verileri ile BTC fiyatı arasında güçlü bir korelasyon bulurken, Mayıs 2017’de yapılan bir araştırma, ABD Google “Bitcoin” aramalarında BTC fiyatındaki düşüşle ilişkili çarpıcı bir artış olduğunu ortaya koydu.

Dogecoin Google Trends Sonucu
Dogecoin Google Trends Sonucu

Dogecoin fiyatı ne olacak?

Tarihsel olarak, dogecoin fiyatı 2014’ten bu yana 13 satoshi ile 100 satoshi arasında tutuldu. Geçtiğimiz birkaç hafta içinde, yeni alıcıların saldırısı spot fiyatı kısa bir süre için 200 satoshinin üzerine çıkardı. Gelecekte, Hacim Profili Görünür Aralık, pivot noktaları, Osilatörler, Bollinger Bantları, Ichimoku Bulutu ve Üstel Hareketli Ortalamalar gibi endikatörler potansiyel destek seviyelerinin değerlendirilmesine yardımcı olmak için kullanılabilir. Aşağıda tartışılan teknik analiz hakkında daha fazla arka plan bilgisini bu endikatörler ile anlayabilirsiniz.

Haftalık doge fiyatına göre RSI, çok yıllık yüksek fiyatların şiddetli bir şekilde reddedilmesinden önce kısaca tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 94’e dokundu. VPVR ve yıllık pivotlar 75 saate kadar çok az destek gösteriyor. Parite üzerinde kesin bir fiyat zirvesi oluştuğunda, en olası sonuç 40 satoshiye geri dönen haftalık bir yavaş kanama oldu. Uzun vadeli alıcıların spot fiyat bu kritik destek seviyesine ulaşana kadar devreye girmesi pek olası değil gibi gözüküyor.

Dogecoin Fiyat Grafiği
Dogecoin Fiyat Grafiği

Dört saatlik DOGE / USD grafiğinde trend ölçümleri, 200 dönemlik EMA’nın üzerinde ancak Bulut’un içinde fiyatla nötrdür. Fiyat, yıllık pivotun ve 0,05 ABD $ ‘lık psikolojik desteğin üzerinde kalıyor. 0,01 ABD $ ‘lık psikolojik seviyeye kadar nispeten az VPVR desteği mevcuttur. Bulut üzerinde yükselen bir TK çapraz ile yükselen bir Kumo kopana kadar daha uzun girişler garanti edilmeyecektir.

Özet

2014’te neredeyse ölüme terk edildikten sonra DOGE, LTC ile birleştirilmiş bir madencilik girişimi tarafından kurtarıldı. Madeni para bir deney ve anlık şaka olarak yaratıldı, ancak kripto topluluğu için bir maskot olarak kalıcı konumu nedeniyle zamanın testinden geçti. Böylelikle DOGE, meraklı kripto para birimleri için önemli bir ağ geçidi ve oyun alanı olarak hizmet vermeye devam ediyor. Protokol geliştirmede son iki yılda dokuz tam sürümle güçlü kalmaktadır.

Temmuz 2020’de, dogecoin fiyatı bir yıldan fazla bir süredir menzile bağlıydı ve bir çıkış için hazırdı. DOGE daha sonra birkaç TikTok etkileyicisi tarafından bir satın alma fırsatı olarak bahsedildi ve üç günde spot fiyatı hızla %100’ün üzerine çıkardı. Elon Musk ve diğer ünlüler tarafından yapılan sözler, DOGE’u Ocak ayından bu yana %1.600 daha artırdı.

2014’ten bu yana, 100 satoshinin üzerindeki her fiyat artışı, konsolide edemedi veya daha fazla kazanç sağlayamadı, bu da 200+ günlük bir düşüş trendine yol açtı. Yakın vadede, 0,05 ABD dolarının altındaki bir hareket, önde gelen düşüş momentum göstergesi olarak görülmelidir. Bununla birlikte, spot fiyat mevcut konsolidasyonu yükselişle çözebilirse, 0,10 ABD Doları ve 0,15 ABD Doları yıllık pivotlara kayma olasılığı yüksektir. dogecoin fiyatının tarihi düşük riskli, yüksek ödüllü uzun giriş bölgesi olan 40 satın altına düşene kadar devreye girmeleri pek olası değil.

 

Sorumluluk reddi: Burada ifade edilen görüş yatırım tavsiyesi değildir, yalnızca bilgi amaçlı sağlanmıştır. Kriptonik.com’un fikrini asla yansıtmıyor. Her yatırım ve ticaret risk içerir, bu nedenle karar vermeden önce her zaman kendi araştırmanızı yapmalısınız. Kaybetmeyi göze alamayacağınız para yatırmanızı önermiyoruz.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments