DeFi 2021’de beklenmedik bir yükseliş gösteriyor

0

DeFi 2021’de pazarın değerini 2 ayda ikiye katladı. DEX’ler, başlangıcından bu yana 2021’de daha fazla hacim gördü.

2021 kripto boğa koşusu ortasında, merkezi olmayan finans (DeFi) piyasaları, bugüne kadar toplam değer kilidi (TVL) iki katından fazla arttı.

DeFi piyasaları 2021’de şimdiye kadar %143’lük bir büyüme gösteriyor. Bu, borç verme protokollerini, merkezi olmayan borsaları, türevleri, ödemeleri ve varlık protokollerini birleştiren 37,69 milyar dolara denk geliyor.

DeFi Kilitli Varlık Sayısı
DeFi Kilitli Varlık Sayısı

Büyümenin çoğunluğu DEX kaynaklı

Bu çeşitli sektörler arasında, MakerDAO borç verme protokolü, DeFi Pulse verilerine göre pazarda %16.47 hakimiyet elde etti. Maker DAO şu anda 6,21 milyar dolarlık toplam değerle paketin başında.

Diğer en önemli iki kredi protokolü olan Aave ve Compound, yaklaşık 10 milyar dolarlık birleşik değere sahip. Borç verme protokolleri, 1 Ocak 2021’den itibaren değerlerine kıyasla %133 daha fazla kilit değerine ulaştı.

Merkezi olmayan borsalar (DEX), bahsedilen borç verme protokollerinden sonra en çok öne çıkan ikinci DeFi platform türü oldu.

Bloqport Insights’ın bir tweet’te belirttiği gibi, DEX’ler 2021’de bugüne kadar 120 milyar dolardan fazla hacme tanık oldu. Bu, bu borsaların 2021’den önce işledikleri tüm yıllarda işlenen hacimlerden daha yüksek.

Mevcut oranda, DEX hacimlerinin ay sonunda 67 milyar $ değerine ulaşması bekleniyor. Bu, Ocak 2021’de bir önceki tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 63 milyar doları aşacaktır.

Hakim DEX, tüm DEX’lerde kilitli toplam değerin %30’undan fazlasını tutan Curve Finance.

DeFi kripto paralarda bayrağı taşıyor

DeFi, bir varlık olarak Ethereum ile bağlantılıdır, çünkü protokollerin ve dApp’lerin çoğu Ethereum blok zinciri üzerine inşa edilmiştir. Ancak piyasa, Bitcoin’deki fiyat değişikliklerine de yanıt veriyor gibi görünüyor.

Bu etki, 23 Şubat’ta kripto para piyasalarındaki en son fiyat olayında belirgindi. (genellikle “Kanlı Pazartesi” olarak anılır) Bitcoin ve neredeyse tüm diğer altcoin’lerin yanı sıra, DeFi pazarı da değerde bir düşüş yaşadı. Pazarda kilitlenen toplam değer 23 Şubat’ta tüm zamanların en yüksek seviyesi olan yaklaşık 43 milyar dolardan 25 Şubat’ta 36.16 milyar dolara düştü.

DeFi 2021 yılında büyüme olarak son derece hızlı gözükse de, bu büyümenin sürdürülebilir olma olasılığına işaret eden işaretler var. Kurumsal varlık yöneticisi Greyscale Investments, portföyünü genişletmek için Aave, Cosmos ve Polkadot gibi DeFi ile ilgili varlıkları da listeledi. Gizlilik odaklı tarayıcı bile Brave, kullanıcıların varlıklarını takas edebilecekleri bir DEX’e erişimi olan tarayıcıya entegre DeFi cüzdanının piyasaya sürüldüğünü bile duyurdu.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments