Covid-19 Aşısı Bitcoin ile Satılıyor

0

Siber güvenlik firması Kaspersky’ye göre, üç büyük Covid-19 aşısı Bitcoin ile satılıyor: – Pfizer-BioNTech, AstraZeneca ve Moderna – darknet’te satış için ilan açılıyor ve ödemeleri Bitcoin tarafından yapılıyor.

Siber güvenlik firması, aşı dozu başına fiyatın 250 ila 1.200$ arasında değiştiğini ve ortalama maliyetin yaklaşık 500$ olduğunu söyledi. Anonim satıcılar, onaylı üreticilerin aşılarının yanı sıra, doğrulanmamış Covid-19 aşılarının da reklamını yapıyor.

Darknet nedir?

Kaspersky, karanlık ağda Covid-19 aşıları satanların çoğunluğunun Fransa, Almanya, İngiltere ve ABD’den olduğunu 15 gizli pazar yerinde yaptığı analizin ardından söyledi. Darknet, internetin arama motorları tarafından görülemeyen bir parçasıdır ve erişim sağlamak için Tor gibi anonim bir tarayıcının kullanılmasını gerektirir.

Kaspersky, alıcıların ve satıcıların Wickr ve Telegram gibi şifreli mesajlaşma uygulamaları aracılığıyla iletişim kurduğunu, ödemelerin ise başta Bitcoin olmak üzere kripto para birimi biçiminde talep edildiğini söyledi.

Covid-19 aşısı Bitcoin ile satılıyor
Covid-19 aşısı Bitcoin ile satılıyor

Kaspersky güvenlik uzmanı Dmitry Galov, “Darknet’te hemen hemen her şeyi bulabilirsin, bu yüzden şaşırtıcı değil.. oradaki satıcılar aşı kampanyasından yararlanmaya çalışırlar,” dedi. “İnsanlar [sadece] aşı dozlarını satmıyorlar, aynı zamanda aşı kayıtlarını da satıyorlar

özgürce seyahat etmenize yardımcı olabilecek kağıt parçaları. Kullanıcılar için pandemiyle ilgili herhangi bir anlaşmaya karşı dikkatli olmak önemlidir.. karanlık ağdan bir aşı satın almak asla iyi bir fikir değildir, ” dedi.

Covid-19 aşısı Bitcoin ile nasıl satılıyor?

Geçtiğimiz yıl boyunca, Covid-19 salgınını istismar eden birçok çevrimiçi dolandırıcılık kampanyası ve dolandırıcılık ortaya çıkarıldı. Bu yılın başlarında, ABD makamları sahte Covid-19 aşılarını 1.000 dolara dağıtan bir suç operasyonu ortaya çıkardılar ve ayrıca Covid-19 dolandırıcılıklarının reklamını yapan bir web sitesine el koydular.

Kaspersky, yeraltı satıcılarının çoğunun 100-500 arasında işlem yaptığını ve satışların gerçekleştiğini belirtti. Ayrıca, karanlık net tüccarların çoğunun satışları tamamladıklarını kanıtlayan 100 ile 500 arasında işlem yaptığını gördü. Ancak, karanlık ağ kullanıcılarının tam olarak ne satın aldığı belirsizliğini korudu.

Şirket, “İnternette reklamı yapılan aşı dozlarından kaç tanesinin gerçek doz olduğunu ve kaç reklamın bir aldatmaca olduğunu söylemek imkansız … büyük olasılıkla alacağınız şey etkili ve geçerli bir doz olmayacaktır” dedi.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments