Boğa ve Ayı Sezonu Nedir? Şu anki Boğa Sezonuna Dair Bilgiler

0

Yükseliş ve düşüş piyasaları gibi ifadelerle karşılaştığınızdan oldukça eminiz. Ancak kripto para piyasası söz konusu olduğunda tam olarak ne anlama geliyor? Boğa ve Ayı sezonu nedir? Şimdi öğreneceksin.

Boğa ve Ayı sezonu adını nereden alıyor?

Bu ifadelerin gerçek kökenleri belirsizdir, ancak boğaların ve ayıların kurbanlarına nasıl saldırdıkları bir neden olarak adlandırılabilir. Bir ayı pençelerini aşağı doğru kaydırır ve saldırmaya hazırlanır, böylece bu koşullar altında piyasa etkinliği için bir metafor olur. Boğa ise keskin ve güçlü boynuzları ile kurbanını yukarı iterek saldırır.

Boğa sezonu nedir?

Kripto para piyasasının bir dönem boyunca yükseldiğini görüyor musunuz? Bu, fiyatların yükseldiği veya yükselmesinin beklendiği bir pazar hâli demek..

Yükseliş eğilimi, uzun stratejiler ve büyüyen pazar ile karakterize edilir: menkul kıymetler için güçlü talep ve zayıf arz.

Traderların çoğu iyimserlik ve pozitif büyüme ile doludur. Kriptolarını ele geçirmeye ve fiyat zirveye ulaşır ulaşmaz yüksek satış yapmaya hazırlar.

Boğa piyasası olup olmadığını anlamak için belirli bir metrik yoktur. Boğa piyasasının en yaygın tanımı, fiyatın genellikle %20’lik bir düşüşün ardından ve ikinci bir %20’lik düşüşün ardından %20 oranında yükseldiği bir durumdur. Bu da şu an bulunduğumuz piyasayı yani boğa sezonunu temsil ediyor. (Kasım 2020-Şubat 2021)

Boğa ve Ayı sezonu nedir?
Boğa ve Ayı sezonu nedir?

Ayı sezonu nedir?

Ayı pazarı, boğa piyasasının tersi anlamına gelir. Fiyatların düştüğü, satışı teşvik eden bir pazar. Talep, arzdan önemli ölçüde düşüktür ve sonuç olarak fiyatlar düşmektedir.

Düşüş eğilimi, düşen piyasa fiyatları senaryosu, düşük alım satım aktivitesi ve kısa stratejilerle ilgili ağır kötümserlik ile karakterizedir.

Traderlar durumdan endişe duyuyor: Fiyat zirveye ulaştı ve muhtemelen keskin bir şekilde düşecek. Düşen fiyatlardan para kaybetmemek için piyasayı terk etmeye ve fonlarını satmaya başlarlar. Traderlar ayı ticareti sona erdiğinde geri gelir ve düşüşleri satın alır.

Boğa piyasasının aksine, ayı piyasası son dönemlerdeki yüksek seviyelerden %20 düşüşle işaretlenebilir.

Ayı ve Boğa sezonunda nasıl pozisyon almalı?

Boğa piyasasından yararlanmanın en iyi yolu, uzun stratejiyi seçmek, kripto para birimini trendin olabildiğince erken satın almak ve ardından daha yüksek bir getiri olasılığı ile zirveye ulaştılarsa varlıklarınızı satmaktır.

Ayı piyasası sırasında paranızın büyük bir bölümü kaybetme şansınız var çünkü kripto varlıklarınız değerini kaybediyor ve ayı trendinin sonu ne zaman gelecek belli değil. Üstelik bu dönemde yatırım yaparsanız, herhangi bir dönüm noktası ortaya çıkmadan büyük zararlar edebilirsiniz.

Çoğu kripto traderı şu anda açığa çıkıyor, ancak buradaki anahtar, piyasa dönmeye başladığında ne zaman geri satın alınacağına dair noktayı kaçırmamaktır.

Elbette uzun sürdüğünde piyasayı yargılamak kolaydır ve tüm piyasa bundan bahsediyor, ancak elbette erken aşamada değişimi belirleyebilen kripto traderlar en çok fayda sağlayanlar. Trend tanımı için kullanılabilecek göstergeler hakkında daha fazla bilgi edinmek için momentum, trend ve hacim göstergeleri hakkında bilgi edinmeniz gerekmekte.

 

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments