Bitcoin ile Kara Para Aklamak Hapse Soktu

0

Singapurlu bir kadın, çevrimiçi dolandırıcılık kurbanlarından Bitcoin ile kara para aklamak amacıyla ödemeleri alıpi Bitcoin cüzdanlarına dağıttı. Bu da lisanssız ödeme hizmeti sağladığı için dört hafta hapis cezasına çarptırılmasına sebep oldu.

Polis ve Başsavcı Daireleri (AGC) tarafından yayınlanan ortak basın açıklamasına göre, 24 yaşındaki genç böyle bir suçtan hüküm giyen ilk kişi olarak kayıtlara geçti.

Ticari İşler Departmanı tarafından yapılan araştırmalar, 27 ve 28 Şubat 2020’de kadının banka hesabında 3.350$ tutarında en az 13 hileli fon transferi alarak dijital ödeme hizmeti verdiğini ortaya çıkardı.

Daha sonra parayı Bitcoin satın almak için kullandı ve Bitcoin’i birden fazla Bitcoin cüzdanına aktardı.

Bu işlemler yüzde 10 komisyon karşılığında kimliği belirsiz bir kişinin talimatı üzerine yapıldı.

Kadın, bunun yarı zamanlı bir iş olduğunu iddia etti, bu da paralarını banka hesabından almasını ve bunları Bitcoin makinelerine yatırmasını içeriyordu.

Bitcoin ile kara para aklamak onu hapse soktu

Bu paraların, çevrimiçi dolandırıcılık kurbanlarının suç geliri olduğu ortaya çıktı.

Ortak basın açıklamasına göre, kadının Singapur’da bir tür ödeme hizmeti sağlama işini yürütme lisansı yok ve 2019 Ödeme Hizmeti Yasası kapsamında muaf bir ödeme hizmeti sağlayıcısı değil.

125.000$ ‘a kadar para cezası veya üç yıla kadar hapis veya her ikisiyle de cezalandırılabilirdi.

Halka, bireylerin evden çalışmasına izin veren işlerin reklamını yapan, para almak ve aktarmak için kişisel banka hesaplarını kullanmak gibi görevleri yerine getirmek için makul olmayan yüksek maaşlar sunan dolandırıcılara karşı dikkatli olmaları tavsiye ediliyor.

“Meşru şirketler, onlar adına para almak için kişisel banka hesabınızı kullanmanızı istemeyecektir. Aldığınız ve aktardığınız para çalınmışsa veya suçla bağlantılıysa, bitcoin ile kara para aklamak suçlamasıyla soruşturulabilir ve suçlanabilirsiniz.” dedi ortak basın açıklamasında.

Bireylere, başkaları adına para almak ve transfer etmek için kişisel banka hesabınızı kullanma taleplerini reddetmeleri de ayrıca tavsiye ediliyor.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments