BITCOIN (BTC) Kaç TL?

Günümüz teknolojisi ilerlemeye devam ederken para birimi de artık değişkenlik göstermeye başlamıştır. Özellikle de yeni dünya düzeninde dijitalleşen bir çağ içerisinde yer alıyoruz. Hal böyle olunca da para birimleri de dijitalleşmeye başlamıştır. Sanal para olarak adlandırılan kripto para piyasasında ilk olarak Bitcoin piyasaya çıkarıldı. Bitcoin gibi bir kripto paranın piyasa değeri aslında genele bakıldığında madencilik üzerinden elde edilen tüm coinlerin toplam değerleridir. Kısacası tek bir birimin dolaşımında olan coin sayısının birimin mevcut piyasası üzerinden fiyat çarpılarak hesaplanır.


Aynı zamanda piyasa değeri olarak adlandırılan olay bir şirketin tüm hisselerinin toplam dolar değeri olacaktır. Bitcoin için ise madencilik üzerinden elde edilen tüm coinlerin değeri ele alınır. Kripto para dünyası üzerinde piyasa değeri coin hesaplaması oldukça basit bir işleyişe sahiptir. Herhangi bir tek coinin fiyatı ile madencilikle elde edilmiş olan toplam coin sayısı çarpılır ve bu şekilde hesaplama gerçekleştirilir.

Ayrıca şunu da belirtmek gerekir. Piyasa değeri olarak adlandırmış olduğumuz durum içerisinde bu varlığın ne kadar istikrarlı olduğu da önemlidir. Alabildiğini de kaba bir ölçüm ile düşünmek gerekir. Örneğin en büyük piyasa değerine sahip olan Bitcoin bile dalgalanmalarına devam ediyor.

Daha büyük bir gemiyi düşünerek ilerlersek eğer sert rüzgarlı havalarda çok daha güvenlidir. Burada demek istediğimiz piyasa değeri eğer bir paranın büyük olursa düşük olanlara karşı daha istikrarlı yatırım olur. Çünkü grafikleri belli standartlarda ilerlemeler göstermektedir. Aynı zamanda piyasa değeri düşük olan coinlerde ise piyasanın anlık durumlarına karşı son derece hassaslık görmek mümkündür. Bu gibi durumlarda mükemmel yükselişlere şahit olurken bir anda felaket düşüşlere de ses vermek söz konusu olabilir.

Bitcoin Fiyatları Nelere Göre Yükseliyor ve Düşüyor?

Kripto paraların kralı olan Bitcoin fiyatların ani düşüşlerini ve çıkışlarını etkileyen son derece önemli coinlerden biridir. Kısacası Bitcoin direkt olarak alt coinleri de etkiliyor diyebiliriz. Düşmenin ve ani yükselmelerin birçok açıklaması söz konusu olabilir. Ancak Bitcoin’in birden veya dolaylı olarak etkileyecek faktörleri de vardır.

Arz ve Talep

Hisse senetlerinde, tahvillerde arz ve talep oranları son derece önemlidir. Özellikle kripto para dünyasında Bitcoin para birimi üzerinde de bunun etkisini görebilirsiniz. Bitcoin fiyatlarının değişikliğe uğraması sonucunda bazı faktörleri göz ardı etmek mümkün değildir. Özellikle de bitcoin fiyatlarının değişikliğe uğramasındaki en önemli faktörlerden biridir.

Basit bir şekilde anlatmak gerekirse; bu varlıkların fiyatı belirlenirken piyasa katılımcılarının ödemek istedikleri fiyatlarla belirlenir. Örneğin, kripto para dünyasından daha fazla bitcoin satın alımı yapılmak isteniyorsa doğal olarak fiyat artacaktır. Eğer daha fazla bitcoin satışı gerçekleşirse bu sefer de piyasa değeri düşecektir. Bu kısacası kişilerin alım ve satımlarının etkilediği basit bir faktör olsa da son derece önemli bir etkendir.

Yüksek Votaliteye Sebep Olan Vadeli İşlem Seçenekleri

Votalite olarak adlandırmış olduğumuz olay fiyat dalgalanmaları olarak geçer. Burada kısacası fiyat değişimlerinden bahsedilir. Değişimin ne kadar yüksek aralıklarda gerçekleştiğini ve ürünün de fiyat hareketleri arasındaki farkın büyüklüğünü ölçen bir olaydır.

Kısacası şunu demek mümkündür. Votalitesi yüksek olan finansal bir aracın risk oranı da son derece yüksektir. Eğer votolitesi düşük ise risk oranı da düşüktür. Kısacası temele baktığınızda her bir etken faktör birbiri ile doğru orantılıdır. Birbirini tetikleyerek yükselmelere ve alçalmalara sebep olmaktadır. Bununla birlikte grafikleri inceleyerek sizler için daha kaliteli bir veri akışı sunulur. Bitcoinin piyasa üzerindeki gidişatını daha çok kullanıcıların faktörlerinin belirlediğini söylemek de mümkündür.