Binance Davası! ABD Vadeli İşlemler Komisyonu Binance’i Araştırıyor

0

Binance davasında son durum (Bloomberg) – En büyük kripto para borsası olan Binance Holdings Ltd., konuyu bilen kişilere göre Amerikalıların ABD kurallarını ihlal eden bahisler koymasına izin verdiği endişesi nedeniyle Emtia Vadeli İşlemleri Ticaret Komisyonu tarafından araştırılıyor.

Binance Davası nedir?

Soruşturmanın gizli olması nedeniyle kimliğinin açıklanmamasını isteyen kişiler, CFTC'(ABD Vadeli İşlemler Komisyonu)nin ajansa kayıtlı olmayan Binance’in ABD sakinlerinin düzenleyici polislerin yaptığı türevleri alıp satmasına izin verip vermediğini belirlemeye çalıştığını söyledi. Singapur’da bir ofisi olan ancak tek bir şirket merkezinin bulunmadığını söyleyen Binance, suistimalle suçlanmadı ve soruşturma bir yaptırıma yol açmayabilir.

İnceleme, piyasa gözlemcilerinin kripto endüstrisinin ABD’li yatırımcılar için daha ana akım olma hedeflerini engelleyebileceğinin en son işaretidir. CFTC, Bitcoin ve Ether gibi sanal para birimlerini emtia olarak görüyor ve vadeli işlemleri ve diğer türevler üzerinde yargı yetkisi talep ediyor. Bu, kripto platformlarının, borsaların nerede olduğuna bakılmaksızın, Amerikalılar üzerinde ticaret yapıyorsa sıkı müşteri koruması ve gözetim talepleriyle karşı karşıya olduğu anlamına gelir.

Binance, düzenleyicilerle olan iletişimleri hakkında hiçbir zaman yorum yapmadığını söylerken, şirketin kurallara uymaya kararlı olduğunu da sözlerine ekledi. Örneğin, Binance ABD sakinlerini web sitesinden engelledi ve yasadışı işlem belirtileri için para yatırma ve çekme işlemlerini analiz etmek için ileri teknolojiyi kullandı.

Binance, “Dünya çapındaki düzenleyicilerle çalışırken işbirliğine dayalı bir yaklaşım benimsiyoruz ve uyum yükümlülüklerimizi çok ciddiye alıyoruz” dedi. CFTC yorum yapmaktan kaçındı.

Bir suistimal suçlaması yok

Soruşturma, ABD’nin kripto üzerindeki artan baskısına katkıda bulunuyor. CFTC, düzenleyici incelemenin hedefi haline geldiğinden beri borsanın pazar payının düşmesiyle birlikte, bir komisyoncu olarak kaydolmamaktan BitMEX’e dava açtı. ABD’nin en büyük kripto borsası Coinbase Global Inc., geçen ay geniş kapsamlı bir CFTC araştırmasına yanıt verdiğini açıkladı.

Ayrı olarak, ABD Hazine Bakanlığı, bankaları sanal varlıklara yatırım yapanların kimliklerini kaydetmeye zorlayacak yeni kurallar düşünüyor. Savunucular, hareketin kara para aklama ve diğer yasadışı faaliyetlere engel olacağını söylese de, Bitcoin sahipleri bunun kripto para birimlerinin önemli bir çekilişini baltalayacağını savunuyor: hükümet denetimi olmadan para gönderme yeteneği.

Binance davası
Binance davası

ABD Vadeli İşlemler Komisyonu nedir?

Kripto’nun meteorik yükselişinin simgesi haline gelen Binance’e karşı bir yaptırım eylemi, dijital tokenlere bağlı en yüksek profilli CFTC vakası olacaktır. Şirketin kurucu ortağı Changpeng Zhao, varlık sınıfını televizyonda ve sosyal medyada düzenli olarak tanıtıyor ve bunun milyarder olmasına yardımcı olduğunu söylüyor.

CZ’yi kullanan Zhao, daha önce Binance’in ABD kurallarına uyduğunu söylemişti. 2019 yılında Binance, Zhao’nun Amerikalı müşteriler için bağımsız bir varlık olduğunu söylediği San Francisco merkezli Binance.US’u kurdu. Yine de, uygun olmayan işlemlerin çatlaklardan kayabileceğini kabul etti.

Bloomberg ile Kasım ayında yaptığı röportajda “ABD erişimini her zaman engelledik, ancak kullanıcılar bazen engelimizi aşmanın akıllıca yollarını buluyorlar ve engelleme şeklimiz konusunda daha akıllı olmalıyız,” dedi Bloomberg ile Kasım ayında yaptığı röportajda.

Binance son aylarda çok ciddi bir şekilde büyümüştü

Binance davasında borsa, yeni kullanıcıları her zamankinden daha hızlı bir şekilde artırdığı için, Bitcoin’in 50.000 doları aşması Binance için bir nimet oldu. Zhao, geçen ay Bloomberg TV’ye verdiği demeçte, kripto devi, 2017’de ulaşılan önceki zirveyi aşarak günde 300.000’den fazla kullanıcı kaydı çekiyor.

ABD’de bu tür bir büyüme genellikle yasa dışı ticaret, manipülasyon, kara para aklama ve yaptırım ihlalleri ile ilgilenen düzenleyiciler ve kanun uygulayıcı kurumların dikkatini çeker.

Ekim ayında, CFTC, Seyşeller merkezli BitMEX’e, Amerikalıların kripto türevlerini alıp satmalarına izin verdiği ve suistimal arasında aracı kurum olarak kayıt olmadıkları iddiasıyla federal mahkemede dava açtı. BitMEX’in kurucuları, CFTC tarafından da ileri sürülen bir iddia olan kara para aklamayı önlemek amacıyla ABD yasalarını ihlal etmekle Adalet Bakanlığı tarafından ayrıca cezai olarak suçlandı.

Davalar açıldıktan sonra yaptığı açıklamada, BitMEX suçlamalara şiddetle karşı çıktığını ve her zaman ABD yasalarına uymaya çalıştığını söyledi. Sanıklardan biri suçsuz olduğunu iddia ederken, diğer ikisi mahkemeye çıkması için savcılarla müzakere ediyor. Dördüncü sanığın durumu belirlenemedi.

Binance’in kurumsal yapısı sıra dışı. Zhao, bu ay yaptığı bir röportajda, şirketin dünyaya yayılmış bir dizi kuruluştan oluştuğunu söyledi. Firmanın kurallara uyumu hakkında sorular soranlar arasında Coinbase var. Coinbase, planlanan ilk halka arz öncesinde ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na yakın zamanda dosyalanan belgelerde, “Binance gibi çeşitli derecelerde yasal bağlılığa sahip” firmalarla rekabet ettiğini söyledi.

Haber sonrası BNB fiyatı ne oldu?

Binance davası haberinin hemen ardından BNB’de %10’dan fazla bir düşüş görüldü. Haber gelmeden önce 290 dolar civarlarından işlem görürken şu anda 250 dolar civarlarında.

Yeni haberler geldiğinde güncellenecek.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments