Kripto Paralar Hakkında Ne Kadar Bilgilisin? Bilmen Gereken 10 Kripto Para Terimi

0

Belirli kelimeleri anlamadığınız için hiç bir sohbette kendinizi dışlanmış hissettiniz mi? Bu durum oldukça sık oluyor.

Bilmen Gereken 10 Kripto Para Terimi

Bir kavram yeni doğduğunda, yeni toplulukların bu kavram etrafında bir grup veya forum kurduğunu fark etmek normaldir. Kullanıcılar birbirleriyle iletişim kurmaya, birbirlerine sorular sormaya veya tavsiye aramaya başlarlar; bu herkesin yetişemeyeceği yeni terimler ve jargon oluşturur. Bu makalede, kripto dünyasına yeni katılanların karşılaşacağı EN ÖNEMLİ 10 terimi açıklayacağız. Kripto para birimlerine sahipseniz, aşağıdaki tüm terminolojileri bilmeniz gerekir!

Soğuk depolama

Kripto para birimine sahip olan birçok kişi, paralarını çevrimiçi borsalarda veya farklı depolama uygulamalarında depolar. Bu, “Çevrimiçi Depolama” olarak kabul edilir. Soğuk depolama ise tam tersidir ve kripto para birimlerinin “çevrimdışı” bir donanım cüzdanına (USB, yerel bilgisayar…) taşınması anlamına gelir. Bu, bilgisayar korsanları ve kötü amaçlı yazılımlar tarafından yapılan hırsızlığa direnir ve kripto paralarınızı korumak için daha güvenli bir adım olarak kabul edilir.

Çatal

Hayır, yemek yemek için kullandığın şey bu değil. Bir çatal, mevcut bir blok zincirinin iki ayrı blok zincire bölündüğü bir olaydır. Genellikle farklı madencilerin yazılımları yanlış hizalandığında ortaya çıkarlar. Daha sonra hangi blok zincirini kullanmaya devam edeceğine karar vermek madencilere bağlıdır.

FUD (Korku, belirsizlik ve şüphe)

FUD kelimesinin kripto çılgınlığıyla geldiğini düşünebilirsiniz, ancak bu kelime, Halkla İlişkiler şirketlerinin pazarlama kampanyaları sırasında açıklamayı kısaltma girişiminde 1975’e kadar uzanıyor ve sadece Korku, Belirsizlik ve Şüphe anlamına geliyor. Bu olay genellikle piyasada panik satışı olduğunda ortaya çıkar. FUD yayan kuruluşların FUDSTERS olduğu bilinmektedir.

Kripto Paralar Hakkında Bilmen Gereken 10 Terim
Kripto Paralar Hakkında Bilmen Gereken 10 Terim

Proof of Stake (POS)

Kripto para birimlerine sahipseniz ve bunu bilmiyorsanız.. Utanç verici! Tamam şaka, öğrenme yolculuğuna başlamak için her zaman bir yer ve zaman vardır. POS, Proof of Stake anlamına gelir ve bu, bir kripto para birimi blok zinciri ağının bir sonraki bloğun yaratıcısını seçerken dağıtılmış bir fikir birliğine ulaşmayı amaçladığı bir algoritma türüdür. Daha basit bir ifadeyle, madencilere öncelik vermek bir grup kuraldır. PoW ile karıştırılmamalıdır.

Proof of Work (PoW)

Yukarıdaki kuralların aksine, POW, Proof of Work anlamına gelir ve hizmet reddi saldırılarını (en yaygın olarak DoS olarak bilinir) veya dağıtılmış hizmet reddini (DDoS) önlemek için ekonomik bir önlem protokolüdür.

Pump ve Dump

Bu P&D terimi, daha yüksek fiyatlarla satış yapmak için bir kripto paranın fiyatını abartılı ifadelere dayanan önerilerle artırmaya çalışan Hızlı yükseliş ve hızlı düşüş olaylarını ifade eder. Tıpkı Elon Musk’ın geçtiğimiz haftalarda Dogecoin‘i %700 fırlattığı gibi.

Balinalar

Hayır, hayvan olanlar değil, Balinalar büyük hacimli kripto para birimleri olan insanlar veya gruplardır. Neden onlara balinalar diyip onlara özel bir havalı isim veriyoruz peki? Balinaların ne kadar büyük olduğuna atıfta bulunmak dışında, bu halk-balinaların piyasaları etkileme yeteneği var. Bakın, kripto para birimlerinin merkeziyetsizliği nedeniyle fiyatlar tamamen arz ve talebe göre yansıtılıyor. Bu balinalar işlem yaptıklarında, piyasanın arz tarafını veya talep tarafını etkilerler, bu nedenle fiyatları genellikle doğrudan ve dolaylı bir şekilde önemli ölçüde etkiler, çünkü bu olayların ardından genellikle bir kartopu etkisi gelir.

Teknik Analiz

Teknik Analiz, her trader veya yatırımcının piyasaları analiz ederken dahil olduğu bir faaliyettir. Gelecekteki hareketlerini tahmin etmek amacıyla ticaret faaliyetlerinden toplanan istatistiklerin analizidir. Teknoloji sayesinde, artık bir istatistik uzmanı olmanıza gerek yok ve tüm teknik yardımlar herhangi bir grafikte otomatik olarak çizilebilir.

FIAT

Bu kelimeden tüm kripto para meraklıları nefret ediyor. FIAT, hükümetlerin dikte ettiği Geleneksel Para Birimleri, USD veya EUR gibi yasal ihalelerdir. FIAT kelimesi orijinal olarak Latince’dir ve onlarla ilgili KESİN sorun olan “otorite tarafından tespit” anlamına gelir; Bir otorite size bu kağıdın değerli olduğunu söyler, ancak daha derine indiğinizde, istediğiniz kadar baskı yapabildiğinizde artık o kadar değerli değil, değil mi?

ICO

Bu kelime, Initial Coin Offering’in kısaltmasıdır ve geleneksel finansmanda IPO’dan alınmıştır; bu, bir şirketin halka açıldığı ve genel halk tarafından satın alınmaya hazır hisse senetlerinin olduğu anlamına gelen İlk Halka Arz anlamına gelir. Kripto para birimleri için bir ICO hemen hemen aynıdır. Başlangıçlar genellikle yeni bir kripto para birimi satarak sermaye artırmaya çalışırlar, yatırımcılar bu kripto para biriminin değerinin halkın dikkatini çektiğinde artacağı umuduyla satın alabilir.

 

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments