Apple Bitcoin’e 1 milyar dolar yatırım yapabilir mi?

0

Tesla’nın bitcoin’e yaptığı 1,5 milyar dolarlık yatırım, kripto para biriminin Apple için bir fırsat olduğunu belirten bir RBC Capital Markets raporuyla aynı zamana denk geldi.

Tesla, 8 Şubat Pazartesi günü yıllık raporunda 1.5 milyar dolarlık bitcoin satın aldığını açıkladı. Şirket ayrıca elektrikli araçları için ödeme olarak yakında bitcoin kabul edeceğini de söyledi.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na resmi bir başvuruda Tesla, şirketin “zaman zaman veya uzun vadeli dijital varlıkları edinebileceğini ve tutabileceğini” ve ödeme olarak alınan bitcoin’i makbuz üzerine tasfiye edebileceğini veya edemeyeceğini söyledi.

Şirket, dosyalamada, bu bitcoin yatırımının, şirkete “yeterli işletme likiditesini sürdürmek için gerekli olmayan nakit gelirlerimizi çeşitlendirmek ve maksimize etmek” için daha fazla esneklik sağlamak üzere Tesla’nın politikasında yapılan son bir güncellemeyi takip ettiğini söyledi.

Bitcoin yükselişe devam ediyor

Word of Tesla’nın bitcoin yatırımı, kripto para biriminin değerini son zamanlardaki dalgalanmalardan bile daha yükseğe gönderdi.

2020’nin başından yılın kapanışına kadar Bitcoin fiyatı 224pc kadar yükseldi. Hızlı artış 2021’e kadar devam etti ve Tesla şu anda bu hafta 47.000 $ ‘ın üzerinde seyreden Bitcoin’in ulaştığı rekor seviyeden sorumlu olarak görülüyor.

Apple Bitcoin'e 1 Milyar Dolar Yatırım Yapacak mı?
Apple Bitcoin’e 1 Milyar Dolar Yatırım Yapacak mı?

Apple Bitcoin’e yatırım yapmalı mı?

Tesla‘nın SEC dosyalama işlemiyle aynı gün, RBC Capital Markets, Apple’ın kripto para alım ve satımı için bir mekanizma başlatarak hemen pazar payı kazanabileceğini bildirdi.

Küresel yatırım bankasının bir araştırma raporu, Apple’ın milyarlarca dolarlık bir fırsatı ortaya çıkarmak için Apple Wallet içinde bir kripto borsası oluşturması gerektiğini öne sürüyor. Hatta RBC raporu, Apple’ın Tesla hareketine çok benzer şekilde, Bitcoin’de 1 milyar dolar satın alarak kullanıcıları hizmete çekebileceğini öne sürüyor.

RBC analisti Mitch Steves, böyle bir girişimin Apple’dan yıllık 40 milyar dolardan fazla gelir elde etme potansiyeline sahip sınırlı bir Ar-Ge harcaması gerektireceğini söyledi.

RBC, Apple’ın güvenli, kapalı ekosistemi sayesinde PayPal ve Square tarafından sunulan borsalardan daha güçlü bir teklif sunabileceğini keşfetti.

Ayrıca, büyük ABD teknoloji firmasının böyle bir hareketinin ülkeyi önümüzdeki on yıllarda kripto endüstrisinde lider yapabileceğini öne sürüyor. Bu, kripto para birimine devlet desteği için zemin sağlayarak bitcoin’in ana akımlaştırılmasını daha da ileriye götürecektir.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments