ANC Token nedir? Anchor Protokol son haberlerle birlikte değer kazandı

0

ANC token nedir? ANC Token, Anchor Protokolünün yönetişim belirtecidir. ANC tokenları, ANC’yi stake eden kullanıcılar tarafından oylanabilecek yeni yönetim anketleri oluşturmak için alınabilir.

ANC Token nedir?

ANC Token, Anchor’un getirisinin bir kısmını yakalamak üzere tasarlanmıştır ve değerinin Anchor’un yönetim altındaki varlıkları (AUM) ile doğrusal olarak ölçeklenmesine izin verir. Anchor protokol ücretlerini ANC pay sahiplerine paylarına oranla dağıtır ve Anchor’un benimsenmesi arttıkça pay sahiplerine fayda sağlar – ANC’nin paydaşları, protokolü daha da hak eden teklifleri teklif etmeye, tartışmaya ve oylamaya teşvik edilir.
ANC ayrıca borçlanma talebini ve ilk mevduat oranı istikrarını önyüklemek için teşvikler olarak kullanılır. Protokol, ANC jetonlarını ödünç alınan miktarla orantılı olarak stabilcoin borçlularına her blokta dağıtır.

ANC Token özellikleri

ANC tokenleri, Anchor’un AUM’uyla orantılı olarak artan bir satın alma baskısı oluşturur. Protokol ücretleri, Terraswap’tan ANC jetonları satın almak için kullanılır ve bunlar daha sonra ANC stakerlarına stake etme ödülleri olarak dağıtılır.

bAsset ödülleri

Yatırılan bAsset teminatlarından elde edilen ödüllerin bir kısmı ANC satın almak için kullanılırken, geri kalanı getiri rezervini yenilemek için kullanılır. ANC satın alımları için kullanılan bAsset ödüllerinin oranı, getiri rezervinin envanteri yeterli bir seviyeye yükselirse, yönetim kapsamlı bir şekilde ayarlanabilir.

Bir kredi likidite edildiğinde, tasfiye edilmiş teminat değerinin %1’i getiri rezervine gönderilir ve bunun bir kısmı ANC satın almak için kullanılır. Bu ücret, teklif primlerinden ayrı olarak uygulanır.

Yönetişim komisyonları

Gerekli çoğunluğa ulaşamayan Anchor yönetişim anketlerinin ANC tokenları mevduatları, stake ödülleri olarak yeniden dağıtılan ANC stakerlarıdır.

ANC Token Toplam Miktarı

En az 4 yıllık bir süre içinde dağıtılacak toplam 1.000.000.000 ANC token olması planlanıyor. Bunun ötesinde, arza eklenen yeni ANC tokenleri olmayacak.

ANC Token nedir?
ANC Token nedir?

Anchor Protokolünün oluşumunda toplam 150 milyon ANC jetonu piyasaya sürüldü. ANC’nin ilk dağıtımı aşağıdakilere yapılacak:

  • LUNA staking airdrop: 50 milyon (% 33,3) token, 2179600 bloğundan alınan stake edilmiş miktarlarla birlikte LUNA stakerlarına airdrop yapılacak.
  • Topluluk fonu: 100 milyon (% 66,7) jeton, Anchor Topluluk Fonu için ayrılacaktır.

Finalde ANC Token dağıtımı şu şekilde olacak:

ANC Token nedir? ANC Token toplam arzı
ANC Token nedir? ANC Token toplam arzı

Daha fazla ANC tokenleri en az 4 yıllık bir süre içinde serbest bırakılacak ve toplam arzı 1 milyara ulaşana kadar artıracak. Nihai dağıtım yapısı şöyle olacaktır:

Yatırımcılar: 200 milyon (% 20) jeton, 6 aylık bir kilitlenme süresi ile Anchor yatırımcılarına tahsis edilir. Daha sonra 1 yıllık doğrusal hakediş programı uygulanır.
Takım: 100 milyon (% 10) jeton, 4 yıllık bir hakediş süresi ile Anchor’un yaratıcılarına tahsis edilir. Tokenler yılın her sonunda yayınlanacaktır.
LUNA staking airdrop: 50 milyon (%5) token, lansman sırasında LUNA stakerlarına airdrop ile dağıtılır
LUNA stake etme ödülleri: 100M (%10) token, 2 yıllık bir süre boyunca LUNA stakerlarına doğrusal olarak dağıtılır. Jetonlar, 2179600 bloğundan başlayarak her 100.000 blokta (yaklaşık olarak her hafta) dağıtılacaktır. Dağıtım uygunluğunu belirlemek için her 100.000 blokta bir anlık görüntüler alınır.
Borçlu teşvikleri: 400 milyon (%40) jeton, 4 yıllık bir süre boyunca borçlu teşvikleri olarak kullanılmak üzere doğrusal olarak serbest bırakılır.
ANC LP stake etme ödülleri: 50M (%5) token, 1 yıllık bir süre boyunca ANC-UST çifti likidite sağlayıcılarına doğrusal olarak dağıtılır.
Topluluk fonu: 100 milyon (%10) jeton, Anchor Topluluk Fonu için ayrılacaktır.

Borçlulara Dağıtım

Borçlu teşvikleri için tahsis edilen ANC jetonları, ANC emisyon kontrol algoritması aracılığıyla borçlulara kademeli olarak dağıtılır. Bu ayrıca bireysel borçlulara, tahakkuk etmiş borçlanma faizleri oranında orantılı olarak dağıtılır.
ANC teşvikleri, daha fazla borçluyu bAsset teminatlarını yatırmaya teşvik ederek, ANC’ye daha fazla satın alma baskısı getirerek borçlanma teşviklerini daha da artırarak kendi kendini güçlendiren bir benimseme döngüsünü besler.

ANC Likidite Sağlayıcılarına Dağıtım

ANC jetonları, ilk borçlanma talebini ve mevduat oranı istikrarını teşvik etmek için borçlu teşvikleri kullanıldığından, ANC için yüksek döviz likiditesi, sabit bir teşvik akışını sürdürmek için çok önemlidir.
ANC’nin ilk döviz likiditesini teşvik etmek için, yeni basılan ANC, özellikle ANC-UST Terraswap çifti üzerinden ANC’ye likidite sağlayanlara da dağıtılır. ANC-UST Terraswap çifti LP tokenlerinin stakerlarına belirteçler verilir.

ANC Token fiyatı nedir?

Anchor token yani ANC token son yirmi dört saatte yüzde yüz artarak 3.40 dolar civarlarından 7.20 dolar civarlarına çıktı. Bununla birlikte hacim de ciddi bir şekilde yükseldi.

ANC token nasıl alınır?

ANC token’ın en yüksek hacim gördüğü borsa şu anda Okex borsası. Okex borsasından işlem yapıp ANC token satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments