ABD Ordusundan bir Çift, Bitcoin için 9.000 Çalıntı Kimlik Satmakla Suçlandı

0

Savcılar, ikilinin ABD Donanması’ndaki pozisyonlarını 9.000 kişinin kişisel bilgilerini çalmak ve satmak için kullandığını iddia ediyor.

Kaliforniyalı bir çift, askeri statülerini 9.000’den fazla kişinin kişisel bilgilerini çalmak için kullandıkları iddiaları nedeniyle suçlandı.

Çarşamba günü NBC Los Angeles‘tan gelen bir habere göre Natasha Chalk ve kocası Marquis Hooper, ABD Donanması‘ndaki konumlarını kullanarak erişim sağladı ve ardından ele geçirilen kimlikleri toplamda yaklaşık 160.000 dolar karşılığında Bitcoin alarak sattı.

Savcılar, çiftin çalınan kişisel bilgilerin kimlik hırsızlığı ile ilgili suçta kullanılmasını amaçladığını iddia ediyor.

Bitcoin için 9.000 kişinin kimliğini sattılar

Bu sırada Japonya’da konuşlanmış olan Hooper, Donanmanın Yedinci Filosunda baş astsubay iken, Chalk Kaliforniya Lemoore Donanma Hava İstasyonu’nda konuşlanmış bir deniz yedek subayıydı.

Ağustos 2018’de Hooper, milyonlarca kişinin kişisel bilgilerini depolayan ve ABD Donanması’nın Yedinci Filosu adına geçmiş kontrolleri yaptığı iddia edilen bir şirketle temasa geçti.

Ancak Hooper’ın karısına ve adı verilmeyen diğerlerine veritabanı hesabına erişim izni verdiği iddia ediliyor. Çift, iki buçuk ay boyunca binlerce kişiyi aradı.

İddianamelere göre, yasadışı yollardan elde edilen kişisel veriler, alıcılar tarafından kimlik hırsızlığında kullanıldı.

Çiftin avukatı Michael McKneely, çiftin sıradan insanlar tarafından kullanılan “ticari olarak mevcut veri tabanlarını” kullandığını savundu ve ayrıca çiftin eyleminin “açıkça işlerinin kapsamının bir parçası” olduğunu ekledi.

Savcılar, Hooper’ın veritabanında bulduğu iddia edilen sahte bir ehliyet kullanarak bir banka hesabından para çekmeye çalışan Arizona’lı bir adamın davasından da bahsediyor.

Chalk Pazartesi günü gözaltına alınırken, Hooper Salı günü tutuklandı. Rapora göre ikili en fazla 20 yıl hapis cezasıyla karşı karşıya.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments